Kancelaria podjęła się pomocy prawnej przedsiębiorcy, którego autorski film nagrany dronem został bez jego zgody i wiedzy opublikowany w reportażu…
Kolizja drogowa – kiedy zachować szczególną ostrożność?
W sprawie odszkodowania za szkodę komunikacyjną reprezentuję gminę przeciwko poszkodowanemu z wypadku drogowego. Poszkodowany kierowca odpowiedzialności za kolizję upatruje w błędnej organizacji ruchu w zakresie pierwszeństwa przejazdu, która uległa zmianie względem jego przyzwyczajeń na trasie.
W ocenie powoda to błędna organizacja ruchu w postaci usunięcia znaku pierwszeństwa przejazdu na drodze doprowadziła do kolizji. W dniu kolizji skrzyżowanie było równorzędne, na którym obowiązywała tzw. reguła prawej ręki.
Obowiązek zachowania szczególnej ostrożności
Przepis art. 25 ust. 1 ustawy o ruchu drogowym określa, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony. Szczególną ostrożność kierowca powinien zachować podczas zbliżania się, przejeżdżania, aż do chwili opuszczania strefy kolizyjnej na skrzyżowaniu.
Art. 25 ustawy Prawo o ruchu drogowym
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.
(…)
Stopień zawinienia przy szkodzie jest określany przez tzw. miernik staranności. Niezachowanie szczególnej ostrożności może zatem stanowić przyczynienie kierowcy do wypadku, co jest swoistym „udziałem” w szkodzie.
W sprawie podstawą do skalkulowania wielkości odszkodowania za wypadek jest opinia biegłego rzeczoznawcy samochodowego.
Sprawa w toku.