Do Kancelarii zgłosili się klienci, którzy otrzymali decyzję o ustaleniu odpłatności za pobyt bliskiej im osoby w Domu Pomocy Społecznej…
Problematyczne kąpielisko publiczne – skarga na uchwałę.
W sprawie ze skargi skarżącego ośrodka wypoczynkowego na uchwałę rady gminy reprezentowałem radę gminy. Skarga administracyjna dotyczyła uchwały w sprawie ustanowienia kąpieliska publicznego, które zostało zlokalizowane obok prywatnej plaży ośrodka wypoczynkowego. Skarżącemu przeszkadzało kłopotliwe sąsiedztwo publicznego kąpieliska ze względu na tzw. immisje w postaci hałasu i przechodu wczasowiczów z publicznej plaży przez teren ośrodka.
Zgoda właściciela działki przyległej do kąpieliska
Wg skarżącego mój klient nie zasięgnął zgody ośrodka na zlokalizowanie kąpieliska pomimo obowiązku prawnego w tym zakresie. Prawo wodne nakłada bowiem na radę gminy obowiązek uzyskania zgody właściciela działki przyległej do kąpieliska. Tymczasem uzyskanie zgody nie było konieczne, albowiem ośrodek skarżącego nie graniczy z kąpieliskiem.
Zgodnie z prawem wodnym kąpielisko to wyznaczony przez radę gminy wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się. Zgoda właściciela działki przylegającej do kąpieliska (plaży) jest konieczna, albowiem do wody kąpiący się muszą wchodzić lądu.
art. 16 pkt 22 ustawy Prawo wodne
Przez kąpielisko rozumie się wyznaczony przez radę gminy wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się, pod warunkiem że w stosunku do tego kąpieliska nie wydano stałego zakazu kąpieli.
Pomimo uzyskania dwukrotnego pozytywnego dla klienta rozstrzygnięcia przez WSA, najpierw przez odrzucenie, a następnie oddalenie skargi, sprawa pozostaje nierozstrzygnięta z uwagi na uchylenie rozstrzygnięć WSA przez Naczelny Sąd Administracyjny. Jest to wynikiem wnikliwej i wysoko sformalizowanej analizy postępowania przez sąd kasacyjny i uchybień proceduralnych sądu niższej instancji.
Sprawa w toku.