rozwiązanie umowy o pracę

Jak prawidłowo rozwiązać umowę o pracę na różne sposoby?

Rozwiązanie umowy o pracę jest wydarzeniem ważnym nie tylko dla pracownika, ale też do pracodawcy. Jak to będzie przebiegało – zależy dużo od rodzaju umowy i okoliczności. Warto wobec tego skupić się na Kodeksie pracy. Dzisiaj przyjrzymy się najważniejszym aspektom zakończenia stosunku pracy.

Rozwiązanie umowy o pracę – co o tym mówi Kodeks pracy?

Kodeks pracy przewiduje możliwości rozwiązania umowy o pracę w art. 30 § 1[1]https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19740240141/U/D19740141Lj.pdf. Znajdziesz tam cztery opcje:

  • poprzez porozumienie stron – między pracodawcą a pracownikiem,
  • poprzez jednostronne wypowiedzenie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia,
  • poprzez jednostronne oświadczenie bez zachowania okresu wypowiedzenia,
  • po zakończeniu okresu trwania umowy (dla umów na czas określony).

Umowę na czas nieokreślony można rozwiązać na jeden z trzech pierwszych ww. sposobów. Natomiast umowy na czas określony i okres próbny – na jeden z czterech.

Praktyczne wskazówki prawne dla specjalistów

Chcesz poznać praktyczne wskazówki, jak budować dochodową i bezpieczną karierę w pracy bez ryzyka utraty stabilności finansowej i reputacji? Pobierz bezpłatnego ebooka już teraz.

Pobierz darmowy ebook

Jak rozwiązać umowę za porozumieniem stron?

Taki sposób zakończenia stosunku pracy ma charakter polubowny. Pracownik i pracodawca dogadują się w szczegółach, np. kiedy umowa się zakończy.

Do skutecznego wypowiedzenia za porozumieniem stron dochodzi poprzez rozmowę i podpisanie dokumentu. Pracownik może przyjść w tej sprawie do pracodawcy albo pracodawca do pracownika. Kluczowe jest to, czy strony dojdą do zgodnego stanowiska.

Jako pracownik możesz od razu mieć ze sobą przygotowany i wydrukowany wzór wypowiedzenia umowy za porozumieniem stron. Po rozmowie Ty i szef podpiszecie dokument. Wywoła to zamierzony skutek i umowa zostanie rozwiązana na Waszych warunkach.

Pamiętaj jednak, że rozmowa na temat obustronnego rozwiązania stosunku pracy wcale nie musi prowadzić do takiego skutku. Przełożony może Ci zaproponować inną umowę, inne warunki pracy. Jeśli zmienisz swoją decyzję, to zamiast rozwiązywać umowę, możesz podpisać nową.

Fot. Mikhail Pavstyuk, licencja unsplash.com

Jak skutecznie rozwiązać umowę z wypowiedzeniem?

Rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia jest jednostronne. Decyduje o tym albo pracownik, albo pracodawca. Bardzo istotne są tutaj okresy wypowiedzenia, które są liczone na różne sposoby.

Jeśli to przełożony wypowie Ci umowę, to musi podać przyczynę. Pamiętaj, że jeśli rozwiąże z Tobą stosunek pracy w sposób nieuzasadniony, to możesz skierować odwołanie do sądu pracy.

Aby zakończenie stosunku pracy z wypowiedzeniem było skuteczne, należy dostarczyć drugiej stronie stosowny dokument. Jeżeli to Ty chcesz wykazać inicjatywą, przygotuj pismo i nadaj tytuł: „Wypowiedzenie umowy o pracę”. Następnie opisz w treści, czego sprawa dotyczy i określ stosowny okres wypowiedzenia.

Okresy wypowiedzenia należy liczyć w dniach, tygodniach lub miesiącach. Wszystko zależy od rodzaju umowy i okresu przepracowanego w firmie. W jednych okolicznościach okres wypowiedzenia kończyć się będzie zawsze ostatniego dnia miesiąca. W drugich – zawsze w sobotę.

Więcej na temat okresów wypowiedzenia przeczytasz w dalszej części artykułu.

Masz podobny problem?

Znajdźmy rozwiązanie.

Poznaj ofertę prowadzenia ochrony praw pracowników.

Jak wygląda rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia?

Jest to kolejny sposób, z którego może skorzystać każda ze stron. Jeżeli to przełożony podejmuje taką decyzję, to podobnie jak w przypadku wypowiedzenia, musi podać przyczynę. Ale to nie wszystko.

KP dokładnie określa, kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Pierwszy z nich to tzw. dyscyplinarka określona w art. 52. Z kolei art. 53 mówi nam o okolicznościach, które wynikły nie z winy pracownika.

Na podstawie art. 52 możesz zostać zwolniony, jeżeli:

  • w sposób poważny naruszyłeś swoje podstawowe obowiązki w pracy,
  • popełniłeś przestępstwo, które jest oczywiste bądź stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu,
  • z własnej winy straciłeś uprawnienia niezbędne do wykonywania pracy na dotychczas zajmowanym przez Ciebie stanowisku.

Pracodawca musi najpierw dowiedzieć się, że któraś z ww. sytuacji miała miejsce. Następnie ma jeden miesiąc na rozwiązanie umowy. Jeżeli przekroczy ten termin, to zakończenie stosunku pracy nie będzie skuteczne.

W art. 53 widnieją przyczyny niezawinione po stronie pracownika, czyli:

  • niezdolność do pracy z powody określonej czasowo choroby,
  • nieobecność w pracy, wprawdzie usprawiedliwiona przez pracownika, jednak trwająca dłużej niż jeden miesiąc.

Pierwsze z tych okoliczności wymagają doprecyzowania. Po pierwsze mowa tu u chorobie trwającej powyżej trzech miesięcy. Przy czym musi tu zaistnieć dodatkowy warunek – pracownik był zatrudniony krócej niż sześć miesięcy.

Po drugie: pracownik choruje dłużej niż wynosi łączny czas pobierania z tego tytułu wynagrodzenia oraz zasiłku – a także świadczenia rehabilitacyjnego dłużej niż trzy miesiące. Tyczy to dwóch sytuacji. Pierwsza – pracownik był zatrudniony przez minimum sześć miesięcy. Druga – niezdolność powstała w wyniku choroby zawodowej albo wskutek wypadku przy pracy.

Nie można rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeśli:

  • pracownik nie stawił się w pracy, bo opiekował się dzieckiem i pobierał w związku z tym zasiłek,
  • pracownik cierpiał na chorobę zakaźną, pozostawał w związku z tym odosobniony i pobierał wynagrodzenie oraz zasiłek,
  • pracownik wrócił do pracy, gdyż ustała przyczyna jego nieobecności.

Istnieje okoliczność, w których pracodawca powinien przywrócić pracownika do pracy. Chodzi tu o sytuację, gdy pracownik zgłosi gotowość powrotu do swoich obowiązków niezwłocznie po ustaniu przyczyn niezawinionych. Musi się to odbyć w terminie 6 miesięcy od rozwiązania umowy.

Jako pracownik też możesz na tej drodze rozwiązać umowę. Pozwala na to art. 55, podając dwie okoliczności. Pierwsza z nich dotyczy sytuacji, w której:

  • lekarz w wydanym orzeczeniu stwierdzi, że warunki pracy są szkodliwe dla Twojego zdrowia,
  • wobec powyższego szef nie przeniesie Cię do innej pracy – zgodnie z terminem zawartym w orzeczeniu lekarskim.

Pamiętaj, że Twoje nowe obowiązki nie tylko muszą być odpowiednie ze względu na Twój stan zdrowia, ale też adekwatne do Twoich kwalifikacji.

Druga sytuacja to taka, w której przełożony poważnie naruszył obowiązki wobec Ciebie. Nie zapomnij, że jeśli do tego dojdzie, to należeć Ci się będzie odszkodowanie z tego tytułu.

Jeśli chcesz rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, to jako pracownik musisz uzasadnić swoją decyzję.

Rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony – okresy wypowiedzenia

Jeśli masz umowę na czas nieokreślony, to można ją wypowiedzieć na jeden z trzech sposobów. Za porozumieniem stron, z wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia.

Okresy wypowiedzenia wyglądają tutaj następująco:

  • trzy miesiące – jeśli pracowałeś minimum trzy lata,
  • jeden miesiąc – jeśli pracowałeś minimum sześć miesięcy, jednak mniej niż trzy lata,
  • dwa tygodnie – jeśli pracowałeś krócej niż sześć miesięcy.

Rzecz jasna nie można umowa nie kończy się tutaj wraz z upływem terminu na jaki została zawarta – gdyż takowego nie ma.

Teoretycznie taka umowa może trwać aż do Twojego przejścia na emeryturę.

Okresy wypowiedzenia przy rozwiązaniu umowy na czas określony

Umowa na czas określony ma to do siebie, że można ją rozwiązać na jeden ze wszystkich czterech sposobów. Oprócz już trzech opisanych w grę wchodzi także upływ terminu, na jaki umowa została zawarta.

Co do okresów wypowiedzenia, to są identyczne jak przy umowie na czas nieokreślony. Są to zatem trzy miesiące albo jeden miesiąc, albo dwa tygodnie.

Okres wypowiedzenia przy umowie na czas określony może ulec zmianie. Strony mogą go wydłużyć – z dwóch tygodni do jednego miesiąca albo z jednego do trzech miesięcy.

Tak może się stać, jeśli w ramach swoich obowiązków ponosisz osobistą odpowiedzialność za powierzone Ci mienie.

Jednakże oprócz tego, że można okres wypowiedzenia wydłużyć, znajdą się okoliczności, w których można go skrócić. Mowa tu o upadłości pracodawcy, jego likwidacji albo zaistnieniu innych przyczyn, które nie dotyczą pracowników.

Jeśli, jako pracownik, doświadczyłeś takiego stanu rzecz, to zwróć uwagę na trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Pracodawca może zamiast tego zastosować jednomiesięczny okres wypowiedzenia.

Tutaj także przysługuje Ci odszkodowanie. Wyniesie ono wartość wynagrodzenia, które byś dostał za skróconą część czasu wypowiedzenia. Ponadto skrócony okres liczy się do Twojego całego okresu zatrudnienia.

Fot. Constantin Wenning, licencja unsplash.com

Ile wynoszą okresy wypowiedzenia przy rozwiązaniu umowy na okres próbny?

Tak samo jak w przypadku umowy na czas określony umowę na okres próbny można rozwiązać na jeden z czterech sposobów. Jeśli taka umowa się po prostu skończy, a pracodawca nie będzie chciał z Tobą podpisać nowej umowy (na czas określony albo nieokreślony), to rozwiązanie będzie skuteczne.

Jednak, gdy dojdzie do rozwiązania z wypowiedzeniem, to jego okres może wynosić:

  • dwa tygodnie – gdy umowa została zawarta na trzy miesiące,
  • jeden tydzień – jeśli umowa jest dłuższa niż dwa tygodnie, ale krótsza niż trzy miesiące,
  • 3 dni robocze – gdy umowa jest krótsza niż dwa tygodnie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Rozwiązanie umowy o pracę jest możliwe na cztery sposoby. Pierwszy z nich to porozumienie stron, drugi – zachowanie wypowiedzenia, trzeci – brak zachowania okresu wypowiedzenia, natomiast czwarty to upływ terminu obowiązywania umowy. Umowę na czas nieokreślony można rozwiązać na jeden z tych trzech sposobów. Umowę na czas określony i na okres próbny – na jeden ze wszystkich czterech.

Tak, za każdym razem, gdy dochodzi do wypowiedzenia umowy, obowiązują odpowiednie okresy. Przy umowach na czas nieokreślony i określony mogą wynosić dwa tygodnie, jeden miesiąc bądź trzy miesiące. Natomiast przy umowie na okres próbny są to dwa tygodnie albo jeden tydzień, albo trzy dni robocze.

Przypisy[+]

0
    0
    Twój koszyk
    Koszyk jest pustyWróć do sklepu