10 minut
Czy możesz dostać zwolnienie z pracy na L4?
W warunkach ciągle przedłużających się postępowań sądowych uczestnicy nie są na straconej pozycji. Skarga na przewlekłość postępowania pozwala nie tylko zdyscyplinować sąd, który opieszale prowadzi proces, ale także uzyskać sumę pieniężną, nawet do 20.000 zł. Jakie masz możliwości działania, kiedy proces trwa wieki? Jak napisać skargę na przewlekłość postępowania cywilnego i innych? Tego dowiesz się w tym artykule.
7 minut
Odmowa wykonania polecenia służbowego – jakie masz prawa i jakie mogą być konsekwencje?
Czy wiesz o tym, że jednym z podstawowych obowiązków pracowniczych jest stosowanie się do poleceń przełożonych? W tym artykule wyjaśnię Ci na czym polega ten obowiązek. Dowiesz się, kiedy możliwa jest odmowa wykonania polecenia służbowego. Przeczytasz także o tym, jakie konsekwencje może mieć dla Ciebie niewykonanie polecenia. Oprócz tego, dowiesz się, kto oprócz pracownika musi stosować się do poleceń służbowych.
9 minut
Jak w praktyce działa ochrona kobiet w ciąży przed zwolnieniem z pracy?
Spodziewasz się dziecka, ale obawiasz się zwolnienia z pracy? W tym artykule dowiesz się, jak działa ochrona stosunku pracy kobiet w ciąży w pracy przed zwolnieniem i jakie masz prawa jako pracownica w ciąży.
6 minut
Czy ochrona przedemerytalna nie pozwala na zwolnienie z pracy?
Jesteś tuż przed emeryturą i boisz się zwolnienia? Sprawdź, czy ochrona przedemerytalna dotyczy tez rozwiązania umowy o pracę.
6 minut
Nieprawdziwa przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę – konsekwencje dla pracownika
Czym jest nieprawdziwa przyczyna wypowiedzenia? Jak powinna wyglądać przyczyna wypowiedzenia? Jakie konsekwencje dla pracownika rodzi podanie przyczyny nieprawdziwej?
10 minut
Zwolnienie dyscyplinarne – powody, terminy i jak się odwołać
W tym artykule przybliżę Ci czym jest zwolnienie dyscyplinarne oraz jakie są jego powody. Przeczytasz czym jest ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Dowiesz się także, jaki jest termin na zwolnienie dyscyplinarne i co możesz zrobić, kiedy rzeczywiście je otrzymasz.
7 minut
Co to jest wypowiedzenie zmieniające umowę o pracę i czym skutkuje?
Wypowiedzenie zmieniające modyfikuje warunki pracy i płacy. Sprawdź, kiedy możesz je otrzymać i czy istnieją środki odwoławcze od tej decyzji.
5 minut
Jakie są terminy dochodzenia roszczenia przed sądem pracy?
Pracodawca naruszył obowiązki wobec Ciebie, jako pracownika? Sprawdź, ile masz czasu na dochodzenie swojego roszczenia przed sądem pracy.
9 minut
Jak prawidłowo rozwiązać umowę o pracę na różne sposoby?
Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony może być trudne zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Dowiedz się, jak wygląda to w praktyce.
6 minut
Ile wynosi odszkodowanie za bezprawne zwolnienie z pracy?
Szef podziękował Ci za współpracę, ale przy tym złamał prawo? Sprawdź, ile wynosi odszkodowanie za bezprawne zwolnienie z pracy.
7 minut
Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony
Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony jest możliwe zarówno ze strony pracownika, co pracodawcy. Sprawdź, jak to się odbywa w praktyce.
5 minut
Jakie przysługuje Ci wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach?
Pracujesz ponad obowiązujący Cię czas i nie wiesz, jak wypłata Ci się należy? Sprawdź jakie przysługuje CI wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.
5 minut
Zabezpieczenie roszczenia pracownika na czas procesu. Obowiązek dalszego zatrudniania pracownika.
Komu przysługuje możliwość zabezpieczenia roszczenia? W jakich okolicznościach? Na czym polega zabezpieczenie? Kim są pracownicy szczególnie chronieni?
7 minut
Ciężkie naruszenie obowiązków pracodawcy. Rozwiązanie umowy i odszkodowanie.
Z tego artykułu dowiesz się czym jest ciężkie naruszenie obowiązków pracodawcy oraz co możesz zrobić, gdy pracodawca się go dopuści. Przeczytasz o tym, jak rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym i na jakich zasadach przysługuje Ci odszkodowanie.
9 minut
Pozew o przywrócenie do pracy – wadliwe wypowiedzenie i zwolnienie dyscyplinarne.
Kiedy możesz złożyć pozew o przywrócenie do pracy? Czy sąd może odmówić przywrócenia? Na jakich zasadach przysługuje odszkodowanie? Kiedy należy się wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy?
8 minut
Likwidacja stanowiska pracy a odprawa i okres wypowiedzenia – co musisz wiedzieć?
Z tego artykułu dowiesz się na czym polega likwidacja stanowiska pracy oraz kiedy jest ona pozorna. Wyjaśnię Ci także czym różni się likwidacja stanowiska od redukcji zatrudnienia i jakie to ma dla Ciebie znaczenie. Podam Ci przykłady sytuacji, kiedy likwidacja jest niemożliwa z uwagi na ochronę zatrudnienia. Przeczytasz także o tym, jakie prawa przysługują pracownikom, których stanowisko jest likwidowane.
9 minut
Odprawa i rozwiązanie stosunku urzędnika i pracownika służby cywilnej
Kim jest pracownik służby cywilnej? W jakiej formie zatrudnia się pracowników i urzędników służby cywilnej? Czy pracownikom służby cywilnej przysługuje odprawa w razie rozwiązania stosunku?
10 minut
Ustalenie stosunku pracy – podstawy, kryteria oraz powództwo o ustalenie.
Z tego artykułu dowiesz się czym jest stosunek pracy, jakie są cechy charakterystyczne tego stosunku oraz czym różni się od innych umów. Przeczytasz także co to jest powództwo o ustalenie oraz jak wnosić o ustalenie stosunku pracy.
10 minut
Zasiłek chorobowy – podstawy przyznania i utraty. Odwołanie od decyzji ZUS.
Czym jest zasiłek chorobowy oraz kiedy przysługuje? Czym różni się zasiłek od wynagrodzenia chorobowego? Jak złożyć odwołanie od decyzji ZUS? Dowiesz się z tego artykułu.
18 minut
Optymalne zatrudnienie prezesa, członka zarządu w spółce z o.o. – jak to zrobić?
Zastanawiasz się, jak najlepiej zatrudnić członka zarządu? To kluczowe pytanie dla wielu przedsiębiorców, którzy chcą zapewnić efektywne i zgodne z prawem zarządzanie swoją firmą, jednocześnie optymalizując koszty i zabezpieczając interesy zarówno spółki, jak i zarządu. W tym artykule omawiam różne formy zatrudnienia, takie jak powołanie, umowa o pracę, kontrakt menedżerski i umowy cywilnoprawne, a także przedstawiam praktyczne aspekty tych rozwiązań. Dowiesz się również, które z nich są najtańsze oraz jakie są ich zalety i wady, co pomoże Ci podjąć świadomą decyzję.
Ostatnie komentarze
W styczniu tego roku zacznie się siódmy rok oczekiwania na prawomocny wyrok ro...
Dzień dobry, wszystko zależy, z jaką konkretnie sytuacją mamy do czynienia....
Witam.artykul pouczający ,jednak praktyka pokazuje że jeśli np.Burmistrz nie ...
Dzień dobry, to rzeczywiście bardzo długi termin. Z chęcią zapoznam się z ...
Ja jestem załamana, trzykrotnie składałam skargę i po raz trzeci ją odrzuci...