19 minut
Zakaz konkurencji B2B – jak ominąć, wyliczyć odszkodowanie i uregulować legalnie w umowie?
Jak ominąć zakaz konkurencji B2B? Czy należy się odszkodowanie za jego ustanowienie? Z tego artykułu dowiesz się, czy w ogóle można obejść zakaz konkurencji i na jakich zasadach. Przeczytasz także o tym, jak długo może on obowiązywać i kiedy zostanie uznany za nielegalny.
10 minut
Brak wynagrodzenia za pracÄ™ na czas – jak odzyskać niewypÅ‚aconÄ… pensjÄ™?
Czy zdarzyło Ci się kiedyś nie otrzymać wynagrodzenia na czas? Co możesz zrobić w tej sytuacji? Jak wyliczyć odsetki za opóźnienie? Kiedy możesz dochodzić wynagrodzenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? W tym artykule przeprowadzę Cię przez poszczególne ścieżki dochodzenia Twoich roszczeń oraz wskażę, które z nich są najbardziej skuteczne. Dowiesz się także jakich składników wynagrodzenia możesz żądać od pracodawcy.
12 minut
Rozwiązanie umowy o pracę – jak się odwołać do sądu i wyliczyć odszkodowanie?
Jakie procedury obowiązują przy rozwiązaniu umowy o pracę? Jakie roszczenia przysługują w razie wadliwego rozwiązania umowy? Jak złożyć odwołanie do sądu pracy? Tego dowiesz się w tym artykule.
6 minut
Nieprawdziwa przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę – konsekwencje dla pracownika.
Czym jest nieprawdziwa przyczyna wypowiedzenia? Jak powinna wyglądać przyczyna wypowiedzenia? Jakie konsekwencje dla pracownika rodzi podanie przyczyny nieprawdziwej?
10 minut
Zwolnienie dyscyplinarne – powody, terminy i jak się odwołać
W tym artykule przybliżę Ci czym jest zwolnienie dyscyplinarne oraz jakie są jego powody. Przeczytasz czym jest ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Dowiesz się także, jaki jest termin na zwolnienie dyscyplinarne i co możesz zrobić, kiedy rzeczywiście je otrzymasz.
7 minut
Co to jest wypowiedzenie zmieniajÄ…ce umowÄ™ o pracÄ™ i czym skutkuje?
Wypowiedzenie zmieniające modyfikuje warunki pracy i płacy. Sprawdź, kiedy możesz je otrzymać i czy istnieją środki odwoławcze od tej decyzji.
Ostatnie komentarze
- Rafał:
W styczniu tego roku zacznie się siódmy rok oczekiwania na prawomocny wyrok ro...
- Michał Marcinkowski:
Dzień dobry, wszystko zależy, z jaką konkretnie sytuacją mamy do czynienia....
- Sołtys wsi Nowe Wymyśle:
Witam.artykul pouczający ,jednak praktyka pokazuje że jeśli np.Burmistrz nie ...
- Michał Marcinkowski:
Dzień dobry, to rzeczywiście bardzo długi termin. Z chęcią zapoznam się z ...
- Iza:
Ja jestem załamana, trzykrotnie składałam skargę i po raz trzeci ją odrzuci...
5 minut
Jakie sÄ… terminy dochodzenia roszczenia przed sÄ…dem pracy?
Pracodawca naruszył obowiązki wobec Ciebie, jako pracownika? Sprawdź, ile masz czasu na dochodzenie swojego roszczenia przed sądem pracy.
9 minut
Jak prawidłowo rozwiązać umowę o pracę na różne sposoby?
Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony może być trudne zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Dowiedz się, jak wygląda to w praktyce.
6 minut
Ile wynosi odszkodowanie za bezprawne zwolnienie z pracy?
Szef podziękował Ci za współpracę, ale przy tym złamał prawo? Sprawdź, ile wynosi odszkodowanie za bezprawne zwolnienie z pracy.
7 minut
Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony
Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony jest możliwe zarówno ze strony pracownika, co pracodawcy. Sprawdź, jak to się odbywa w praktyce.
5 minut
Jakie przysługuje Ci wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach?
Pracujesz ponad obowiązujący Cię czas i nie wiesz, jak wypłata Ci się należy? Sprawdź jakie przysługuje CI wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.
5 minut
Zabezpieczenie roszczenia pracownika na czas procesu. ObowiÄ…zek dalszego zatrudniania pracownika.
Komu przysługuje możliwość zabezpieczenia roszczenia? W jakich okolicznościach? Na czym polega zabezpieczenie? Kim są pracownicy szczególnie chronieni?
7 minut
Ciężkie naruszenie obowiązków pracodawcy. Rozwiązanie umowy i odszkodowanie.
Z tego artykuÅ‚u dowiesz siÄ™ czym jest ciężkie naruszenie obowiÄ…zków pracodawcy oraz co możesz zrobić, gdy pracodawca siÄ™ go dopuÅ›ci. Przeczytasz o tym, jak rozwiÄ…zać umowÄ™ w trybie natychmiastowym i na jakich zasadach przysÅ‚uguje Ci odszkodowanie.Â
9 minut
Pozew o przywrócenie do pracy – wadliwe wypowiedzenie i zwolnienie dyscyplinarne.
Kiedy możesz złożyć pozew o przywrócenie do pracy? Czy sąd może odmówić przywrócenia? Na jakich zasadach przysługuje odszkodowanie? Kiedy należy się wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy?
8 minut
Likwidacja stanowiska pracy a odprawa i okres wypowiedzenia – co musisz wiedzieć?
Z tego artykułu dowiesz się na czym polega likwidacja stanowiska pracy oraz kiedy jest ona pozorna. Wyjaśnię Ci także czym różni się likwidacja stanowiska od redukcji zatrudnienia i jakie to ma dla Ciebie znaczenie. Podam Ci przykłady sytuacji, kiedy likwidacja jest niemożliwa z uwagi na ochronę zatrudnienia. Przeczytasz także o tym, jakie prawa przysługują pracownikom, których stanowisko jest likwidowane.
9 minut
Odprawa i rozwiązanie stosunku urzędnika i pracownika służby cywilnej
Kim jest pracownik służby cywilnej? W jakiej formie zatrudnia się pracowników i urzędników służby cywilnej? Czy pracownikom służby cywilnej przysługuje odprawa w razie rozwiązania stosunku?
10 minut
Ustalenie stosunku pracy – podstawy, kryteria oraz powództwo o ustalenie.
Z tego artykułu dowiesz się czym jest stosunek pracy, jakie są cechy charakterystyczne tego stosunku oraz czym różni się od innych umów. Przeczytasz także co to jest powództwo o ustalenie oraz jak wnosić o ustalenie stosunku pracy.
10 minut
Zasiłek chorobowy – podstawy przyznania i utraty. Odwołanie od decyzji ZUS.
Czym jest zasiłek chorobowy oraz kiedy przysługuje? Czym różni się zasiłek od wynagrodzenia chorobowego? Jak złożyć odwołanie od decyzji ZUS? Dowiesz się z tego artykułu.
10 minut
Kradzież własności intelektualnej w sieci – jak egzekwować naruszenie?
Prowadząc biznes online, dobrze wiesz, jak ważna jest ochrona wizerunku i marki Twojej firmy. Niestety, Twoje wysiłki mogą być zniweczone, gdy ktoś zacznie okradać Cię z Twoich osiągnięć. Z tego artykułu dowiesz się co grozi za kradzież własności intelektualnej oraz w jaki sposób możesz reagować na naruszenia swoich praw.
15 minut
Co to jest i ile wynosi kapitał akcyjny w prostej spółce akcyjnej?
Jeśli prowadzisz start-up lub planujesz założyć firmę opartą na innowacjach, prosta spółka akcyjna (PSA) może być doskonałym wyborem. Jej struktura kapitałowa różni się znacząco od tradycyjnych spółek, a główną zaletą jest elastyczność kapitału akcyjnego. Dzięki PSA przedsiębiorcy zyskują więcej swobody w zarządzaniu finansami, co może być kluczowe na wczesnym etapie rozwoju firmy. Przyjrzyjmy się, jak działa kapitał akcyjny w PSA i dlaczego to rozwiązanie jest tak innowacyjne.
10 minut
Sprzedaż sklepu internetowego – jak to zrobić, żeby nie stracić?
Z tego artykułu dowiesz się jakie elementy musisz wziąć pod uwagę przy sprzedaży sklepu internetowego. Przeczytasz także, w jakiej formie możesz zbyć sklep internetowy np. zorganizowana część przedsiębiorstwa, sprzedaż na części oraz sprzedaż udziałów, a także która z tych metod jest najbardziej opłacalna.
19 minut
Jak skutecznie przeprowadzić podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o.?
Podwyższenie kapitału zakładowego to istotna decyzja, która może znacząco wpłynąć na rozwój Twojej spółki. To nie tylko sposób na pozyskanie dodatkowych środków, ale także metoda zwiększenia wiarygodności w oczach kontrahentów i instytucji finansowych. Warto wiedzieć, jak przeprowadzić ten proces zgodnie z prawem i z jak największą korzyścią dla firmy. W tym artykule przeprowadzę Cię krok po kroku przez procedury podwyższenia kapitału zakładowego i wyjaśnię, dlaczego to rozwiązanie może być kluczowe dla przyszłości Twojej spółki.
16 minut
Kapitał zakładowy w spółce z o.o.: minimalny, wysoki, a może optymalny?
Czy wiesz, że wysokość kapitału zakładowego w spółce z o.o. może wpływać nie tylko na jej funkcjonowanie, ale także na postrzeganie przez kontrahentów i banki? Kapitał ten to pierwszy krok, który wspólnicy muszą podjąć, zakładając spółkę, ale czy zawsze warto wnosić więcej niż minimalną wymaganą kwotę? W tym artykule odpowiemy na pytania, które mogą Ci pomóc w podjęciu decyzji o tym, jak ustalić kapitał zakładowy w Twojej firmie.