Postępowanie w sprawie wydania europejskiego nakazu zapłaty

Jak uzyskać europejski nakaz zapłaty (ENZ) w praktyce?

Uczestnictwo w rynku wewnętrznym UE otwiera przed wieloma przedsiębiorcami nowe możliwości, ale także nowe wyzwania. Jednym z nich jest niewątpliwie windykacja należności za granicą. Pomocnym rozwiązaniem może być w tym przypadku europejski nakaz zapłaty (ENZ). Jakie korzyści może przynieść taki dokument i jak go uzyskać?

Zapisz się do newslettera!

W jakich przypadkach można wystąpić o europejski nakaz zapłaty?

W przypadku windykacji krajowej powszechnym i zarazem skutecznym powództwem cywilnym jest pozew o wydanie nakaz zapłaty (zarówno w postępowaniu upominawczym, jak i w tzw. EPU). Dotyczy to jednak kontraktów i zobowiązań krajowych, tj. między dwoma przedsiębiorcami polskimi. Jak windykować należności w relacjach międzynarodowych?

Na początku warto wskazać, że ENZ może być wydany tylko w szczególnych rodzajach spraw, po spełnieniu określonych przesłanek. Europejski Nakaz Zapłaty może być wydany jedynie w sprawach transgranicznych, co wynika wprost z art. 3 Rozporządzenia [1]Rozporządzenie (WE) NR 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12/12/2006r. Ustanawiające postępowanie w sprawie Europejskiego nakazu zapłaty (Dz. U.UE.L.2013.158.1). Oznacza to, że co najmniej jedna ze stron musi mieć miejsce zamieszkania, siedzibę lub stały pobyt w kraju członkowskim innym niż kraj członkowski sądu rozpatrującego spór.

Europejski nakaz zapłaty może być wydany w sprawie handlowej i niektórych sprawach cywilnych. ENZ nie będzie można uzyskać np. w sprawach administracyjnych, małżeńskich, czy sprawach spadkowych.

Ważne też, aby roszczenie było wymagalne w chwili wniesienia pozwu o wydanie europejskiego nakazu zapłaty (art. 4 Rozporządzenia), co niejednokrotnie, w przypadku roszczeń bezterminowych, wymaga postawienia go w stan wymagalności poprzez np. skierowanie wezwania do zapłaty.

ENZ to jednak nie jedyna możliwość egzekucji roszczenia w innym kraju członkowskim. Możliwe jest także skorzystanie z europejskiego postępowania w sprawie drobnych roszczeń, jeżeli roszczenie (bez kosztów i odsetek) nie przekracza 5000 EUR. Teoretycznie możliwa jest egzekucja wyroku wydanego przez polski sąd za granicą, aczkolwiek rodzi to znacznie więcej problemów praktycznych. Jednym z nich jest np. konieczność uzyskania dokumentu umożliwiającego wszczęcie egzekucji komorniczej (tzw. exequatur). Egzekucja polskiego wyroku za granicą zazwyczaj wymaga skorzystania z pomocy miejscowego prawnika, co może znacznie zwiększać koszty windykacji.

Masz podobny problem?

Współpracujmy.

Poznaj ofertę prowadzenia spraw transgranicznych, europejskich.

Przebieg procesu o wydanie europejskiego nakazu zapłaty – kiedy otrzymasz należność?

Windykacja należności to proces sądowy. Aby np. uzyskać zapłatę za fakturę, również w przypadku Europejskiego Nakazu Zapłaty, przedsiębiorca musi przejść poszczególne etapy tego procesu. Poniżej krótko opisuję najważniejsze z nich.

Pozew i wydanie nakazu zapłaty

Jak w każdym innym procesie sądowym, aby uzyskać europejski nakaz zapłaty, przedsiębiorca musi wnieść pozew. W sprawach o wydanie dokumentu tego rodzaju konieczne jest wykorzystanie urzędowego formularza. Pozew składa się do sądu właściwego zarówno miejscowo, jak i rzeczowo. Ustalenie jurysdykcji może powodować wiele problemów, zatem warto tę kwestię skonsultować z prawnikiem. Generalnie właściwość miejscową przesądza miejsce zamieszkania pozwanego, które należy ustalać zgodnie z pojęciem miejsca zamieszkania określonym w tzw. rozporządzeniu Bruksela I[2]Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1215/2012 z dnia 12 grudnia 2012 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich … Czytaj dalej.

Po właściwym (tj. kompletnym pod względem formalnym i merytorycznym) złożeniu pozwu, sąd wyda ENZ. Wydanie przez sąd takiego dokumentu oznacza, że sąd dał wiarę dokumentacji przedłożonej przez wierzyciela i nie budzi ona w jego ocenie wątpliwości. Powyższe jest sporą przewagą ENZ nad wyrokami wydanymi w zwykłym trybie – bowiem można go uzyskać już w 30 dni od dnia złożenia kompletnego pozwu.

Warto wspomnieć, że w postępowaniu o wydanie europejskiego nakazu zapłaty nie przeprowadza się się rozprawy sądowej, a zatem postępowanie odbywa się wyłącznie pisemnie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nakaz zostanie zakwestionowany lub wniesiony zostanie skutecznie sprzeciw. W takie sytuacji możliwe jest przeprowadzenie rozprawy, ale jest to rzadziej praktykowane i z naciskiem na rozprawę zdalną.

europejski nakaz zapłaty
fot. Jason Dent, Unsplash.com

Uzupełnienie, poprawienie i odrzucenie pozwu

Uzupełnienie i poprawienie pozwu – zgodnie z art. 8 Rozporządzenia, Na podstawie pozwu o wydanie europejskiego nakazu zapłaty sąd rozpatrujący sprawę bada, tak szybko jak to możliwe, czy spełnione są wymogi określone w art. 2, 3, 4, 6 i 7 i czy pozew wydaje się być uzasadniony (…). W przypadku niespełnienia wymagań pozwu, określonych w art. 7 Rozporządzenia, sąd umożliwia powodowi uzupełnienie lub poprawienie pozwu, chyba że roszczenie jest oczywiście nieuzasadnione lub pozew jest niedopuszczalny. W tym celu sąd wzywa powoda do uzupełnienia lub poprawienia pozwu i określa termin, który uważa za odpowiedni w danych okolicznościach i który sąd może przedłużać według własnego uznania.

Zmiana pozwu – jeżeli po wezwaniu powoda do uzupełnienia i poprawienie pozwu wymogi pozwu są wciąż spełnione jedynie w odniesieniu do części roszczenia, sąd powiadamia o tym powoda i wzywa do przyjęcia lub odrzucenia propozycji wydania europejskiego nakazu zapłaty na kwotę określoną przez sąd i jest informowany o skutkach swojej decyzji. W takim wypadku powód jest zobowiązany do udzielenia odpowiedzi. Jeśli przyjmuje propozycję sądu, sąd wydaje europejski nakaz zapłaty zgodnie z art. 12 w odniesieniu do części roszczenia zaakceptowanej przez powoda. Skutki w stosunku do pozostałej części pierwotnego roszczenia określa prawo krajowe (art. 10 Rozporządzenia).

Odrzucenie pozwu – jeżeli powód nie prześle odpowiedzi w terminie wyznaczonym przez sąd lub odrzuci propozycję sądu, sąd odrzuca w całości pozew o wydanie ENZ. Ponadto, sąd odrzuca w całości pozew w przypadku, gdy:

  • nie zostały spełnione wymogi określone w art. 2 (zakres zastosowania Rozporządzenia), 3 (transgraniczny charakter sprawy), 4 (wymagalność dochodzonego roszczenia), 6 (właściwość sądu) i 7 (wymogi pozwu); lub
  • roszczenie jest w oczywisty sposób nieuzasadnione.

W przypadku odrzucenia pozwu sąd podaje podstawy odrzucenia. Od takiego rozstrzygnięcia nie przysługuje odwołanie. Natomiast odrzucenie pozwu nie zamyka powodowi możliwości dochodzenia roszczenia w przyszłości, np. poprzez złożenie nowego pozwu w postępowaniu o wydanie europejskiego nakazu zapłaty lub przy zastosowaniu innej procedury przewidzianej prawem państwa członkowskiego.

Potrzebujesz pomocy?

Poznajmy się.

Umów się na bezpłatną konsultację i porozmawiajmy.

Prawomocność europejskiego nakazu zapłaty

Samo wydanie Europejskiego Nakazu Zapłaty znacząco przybliża wierzyciela do odzyskania należności, ale jest jedynie częścią sukcesu. ENZ staje się automatycznie prawomocny, jeżeli dłużnik nie wniesie sprzeciwu w ciągu 30 dni od daty doręczenia nakazu (art. 12 ust. 1 Rozporządzenia). Jeżeli jednak sporządzi sprzeciw i wniesie go prawidłowo w wyznaczonym terminie, sprawa trafia do „tradycyjnego” postępowania sądowego: z możliwą rozprawą, postępowaniem dowodowym, przesłuchaniem świadków, stron itp.

W praktyce może to znacznie wydłużyć całą procedurę. W wielu przypadkach, zwłaszcza jeżeli roszczenie jest bezsporne, dłużnicy powstrzymują się od wniesienia sprzeciwu i jedynie negocjują z wierzycielem warunki spłaty.

Egzekucja komornicza z ENZ

Posiadanie prawomocnego wyroku nie jest jednak równoważne z odzyskaniem należności – w tym celu konieczne jest wszczęcie egzekucji (w Polsce jest to egzekucja komornicza). Takie działanie wymaga nie tylko złożenia stosownego wniosku do odpowiedniego organu egzekucyjnego, ale także posiadania odpowiedniego dokumentu, który w Polsce zwany jest tytułem wykonawczym.

Główną przewagą ENZ w zakresie egzekucji komorniczej jest fakt, że prawomocny europejski nakaz zapłaty jest tytułem wykonawczym w każdym kraju członkowskim, bez konieczności jego dodatkowego uznawania. Posiadając ten dokument, wierzyciel powinien móc bez problemu wszcząć egzekucję w każdym kraju UE, za wyjątkiem Danii (u komornika lub innego równoważnego organu).

Ile zapłacisz za europejski nakaz zapłaty?

Prawie każde pismo wnoszone do sądu wiąże się z mniejszymi lub większymi kosztami sądowymi. Jakie koszty trzeba ponieść, aby uzyskać europejski nakaz zapłaty?

Głównym kosztem w tym zakresie jest opłata od pozwu. Jest ona zależna od kraju, w którym składany jest pozew. W Polsce jest ona zależna od wartości przedmiotu sporu (wynika to z ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych), podczas gdy w Hiszpanii jest ona stała (wynosi 100 euro) [3]https://e-justice.europa.eu/305/PL/court_fees_concerning_european_payment_order_procedure?SPAIN&member=1#n03. Warto jednak wskazać, że opłata od pozwu to główny, ale nie jedyny koszt w tym przypadku. W toku sprawy przedsiębiorca może być zobowiązany do pokrycia różnego rodzaju zaliczek, które mogą wyniknąć w toku windykacji (np. zaliczek na poczet egzekucji komorniczej czy tłumaczenia dokumentów), a także kosztów pomocy prawnej.

Czy europejski nakaz zapłaty jest korzystny? Podsumowanie.

ENZ może znacząco uprościć procesy windykacyjne w przypadku roszczeń transgranicznych. Warto wskazać, że w przypadku ENZ zazwyczaj nie ma problemu z egzekucją wyroku w innych państwach członkowskich UE. Kolejną korzyścią jest, że nakaz wydany w jednym kraju członkowskim korzysta z tzw. powagi rzeczy osądzonej, co w praktyce uniemożliwia sprzeciwienie się mu w innym kraju członkowskim.

ENZ może znacznie przyspieszyć procesy windykacyjne, a praktyka pokazuje, że szybka i sprawna windykacja zwiększa szanse na skuteczne odzyskanie należności. W każdym procesie sądowym warto jednak zadbać o wsparcie profesjonalnego pełnomocnika. Jeżeli masz w tym zakresie wątpliwości lub pytania, zachęcam do kontaktu.

0
    0
    Twój koszyk
    Koszyk jest pustyWróć do sklepu