Sprawy, prawo administracyjne – Poznań

Razem zmierzymy się z państwem

Nie musisz samotnie działać przed administracją – pomożemy Ci.

5.0 (na podstawie opinii Google)

Bezpłatna ocena sprawy to wstępna analiza, której celem jest zakwalifikowanie Twojej sprawy do odpowiedniej usługi prawnej. Pomoc prawna jest odpłatna.

Rzucamy rękawice aparatowi państwa. I wygrywamy.

Zetknięcie z aparatem państwa może spowodować duży stres. Znamy specyfikę urzędów. Znamy myślenie urzędników. Jesteśmy zdeterminowani przywrócić Twoją sprawę na właściwe tory. We współpracy z nami jesteś w centrum. Jesteśmy niezawodnym partnerem w Twojej sprawie.

Więcej

Specjalizujemy się w prawie administracyjnym. Mamy doświadczenie z pracy w urzędzie, dlatego znamy urzędową specyfikę od wewnątrz i jesteśmy przygotowany na skuteczne radzenie sobie ze sprawami administracyjnymi. Potwierdzają to nasze sukcesy.

Pomagamy ze skargami administracyjnymi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) i skargami kasacyjnymi do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Udzielamy porad prawnych z prawa administracyjnego, które pomagają w zrozumieniu skomplikowanych procedur administracyjnych. Możesz oczekiwać od nas profesjonalizmu i zaangażowania w prowadzeniu Twojej sprawy.

Skorzystaj z naszej pomocy prawnej, aby osiągnąć sukces i wykorzystać pełnię możliwości, jakie daje Tobie prawo.

Skontaktuj się, jak lubisz.

Bezpłatna ocena sprawy

kancelaria@poradca.pl

+48 61 678 12 10

Napisz na WhatsApp

Bezpłatna ocena sprawy to wstępna analiza, której celem jest zakwalifikowanie Twojej sprawy do odpowiedniej usługi prawnej. Pomoc prawna jest odpłatna.

Odwołanie od decyzji administracyjnej

Postępowanie administracyjne jest dwuinstancyjne. Na decyzję organu I instancji przysługuje Tobie odwołanie. Jeśli nie jesteś zadowolona/y z decyzji, to powinieneś wnieść odwołanie. Pomożemy Tobie w odwróceniu niekorzystnej decyzji.

Czytaj więcej

Wznowienie postępowania

Wznowienie postępowania administracyjnego pozwala na ponowne rozpoznanie i rozstrzygnięcie Twojej sprawy administracyjnej zakończonej decyzją ostateczną, od której odwołanie w zwykłym trybie już nie przysługuje. pomożemy Tobie przeanalizować podstawy i wznowić takie postępowanie.

Czytaj więcej

Stwierdzenie nieważności decyzji

Postępowanie o stwierdzenie nieważności decyzji służy wyeliminowaniu z obrotu prawnego decyzji administracyjnych dotkniętych poważnymi wadami prawnymi. Sprawdzimy, czy decyzja jest nieważna i poprowadzimy sprawę o jej unieważnienie.

Czytaj więcej

Skarga administracyjna do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA)

Skarga administracyjna do WSA przysługuje w przypadku wyczerpania drogi administracyjnej, tzn. wydania decyzji ostatecznej przez organ. Skarga do WSA pozwala wstrzymać wykonalność decyzji i prowadzi do rozpatrzenia sprawy przez sąd administracyjny.

Czytaj więcej

Skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA)

Skarga kasacyjna poddaje Twoją sprawę rozpoznaniu przez skład sędziowski Naczelnego Sądu Administracyjnego. Rozstrzygnięcie NSA jest ostateczne i nie przysługuje od niego już żaden środek odwoławczy.

Czytaj więcej

Egzekucja administracyjna

Egzekucja administracyjna wiąże się z wieloma niedogodnościami i trudnościami. Monitorujemy prawidłowość i pomagamy w składaniu odwołań, prowadzeniu negocjacji i reprezentacji w egzekucji administracyjnej.

Czytaj więcej

Mediacje i negocjacje administracyjne

Wspieramy w rozwiązywaniu sporów z organami administracji publicznej. Stawiamy na konstruktywne rozwiązywanie problemów przez mediacje i negocjacje i dążymy do korzystnego rozstrzygnięcia sprawy.

Czytaj więcej

Koncesje, zezwolenia, licencje

Uzyskanie koncesji, zezwoleń lub licencji wymaga dobrej znajomości procedury administracyjnej. Przygotowujemy wnioski, dokumentację i występujemy przed organami, abyś mógł skupić się na rozwoju swojej działalności.

Czytaj więcej

Porady prawne w sprawach administracyjnych

Rozwiązanie zagadnień administracyjnych jest możliwe dzięki profesjonalnej poradzie prawnej. Na poradzie wyjaśniamy Tobie stan prawny stan prawny, w tym możliwe ryzyka i rozwiązania prawne.

Czytaj więcej

Sukcesy

Sprawdź nasze Sukcesy w sprawach administracyjnych

Odpłatność za pobyt w DPS a umowa dożywocia – decyzja zmieniająca


Odrolnienie działki i wyłączenie z produkcji rolnej w mieście


Czy odszkodowanie za zakaz konkurencji wyklucza status bezrobotnego?


Skontaktuj się

Odbierz bezpłatną ocenę swojej sprawy. Dlaczego warto?

Odpowiedź w 24h

Twoją sprawę oceni radca prawny

Otrzymasz ofertę pomocy prawnej



Formularz kontaktowy
Imię
Nazwisko
Adres Email
Telefon komórkowy
Wiadomość
Tutaj wpisz wiadomość, opisz swoją sprawę (opcjonalne).

Bezpłatna ocena sprawy to wstępna analiza, której celem jest zakwalifikowanie Twojej sprawy do odpowiedniej usługi prawnej. Pomoc prawna jest odpłatna.

Opinie klientów

„Miałam rzetelną i profesjonalną opiekę”

Autor: Danuta Ratajczak

Witam, miałam wielkie trudności z uzyskaniem pieniędzy z 500+. MOPS nie widział możliwości wypłacenia pieniędzy przez 1,5 roku. Dlatego zwróciłam się do mecenasa Marcinkowskiego o poprowadzenie sprawy i odzyskanie pieniędzy. Mecenas złożył skargę do sądu i po czterech miesiącach odzyskałam zaległe środki. W trakcie prowadzenia sprawy miałam rzetelną i profesjonalną opiekę ze strony p. Mecenasa, który doprowadził sprawę do finalnego, pozytywnego końca. Polecam!

„Otrzymałam poradę prawniczą 100% do moich oczekiwań”

Autor: Beata

Pan Marcinkowski jest bardzo kompetentnym prawnikiem. Był bardzo dobrze przygotowany do naszego spotkania online. Umiał przekazać i wyjaśnić w bardzo zrozumiały dla klienta język prawniczy oraz pojęcia prawnicze oraz przedstawić zarys sytuacji pod kątem różnych perspektyw. Otrzymałam poradę prawniczą 100% do moich oczekiwań. Prowadziliśmy rozmowę zdalnie i spotkanie nie miało żadnych technicznych przeszkód, wszystko działało super. Polecam usługę prawnicza w tej kancelarii.

„exceeding my expectations”

Autor: Francesca Budur

Michał helped me register my legal stay in Poland, obtain the PESEL number, and set up health insurance. He provided comprehensive guidance, represented me in institutions, and ensured the smooth handling of all legal procedures. Our cooperation thankfully led to a successful registration and insurance setup, exceeding my expectations. Thanks to his assistance and near-perfect English, my transition to living in Poland was significantly simplified. I highly recommend his services.

„dokładnie i przede wszystkim zrozumiale omówił wszystkie kwestie”

Autor: Anna

Spotkanie w sprawie porady prawnej z Panem Michałem oceniam bardzo dobrze. Pan Michał na spotkaniu dokładnie i przede wszystkim zrozumiale omówił wszystkie kwestie, o których wspominałam przed spotkaniem. Odpowiadał na każde moje pytanie i rozwiewał wszelkie wątpliwości, ale również sam poruszał tematy, na które powinnam zwrócić uwagę. Jeżeli będę musiała kiedyś jeszcze skorzystać z usług prawnych, to na pewno zwrócę się do Pana Michała.

„Jest bardzo sympatyczną i empatyczną osobą”

Autor: Inka

Pan Michał jest bardzo sympatyczną i empatyczną osobą. Bardzo szczegółowo odpowiadał na wszystkie zadawane pytania. Umie doradzić i poprowadzić klienta w odpowiednim kierunku. Rozmowa trwała dłużej niż przewidywane 15 minut 😉 W razie potrzeby na pewno skorzystam z usług pana Michała kolejny raz.

Prawnik -„KONKRET”

Autor: anonim

Jest konkretny. Zadając jedno nieznaczące pytanie-naprowadza na właściwe kroki, które trzeba by poczynić. Bardzo zwięźle, i na temat. POLECAM!

„rozwiał moje wątpliwości”

Autor: Marek

Jestem bardzo zadowolony z kontaktu z Panem Michałem. Rozwiał moje wątpliwości i poradził wyjście z sytuacji. I to wszystko najpierw w odpowiedzi na pytanie a potem w ramach bezpłatnej konsultacji.

#Blog

Najnowsze artykuły z #prawoadministracyjne

Nieefektywność w JST, czyli kiedy i do kogo skarga na wójta, burmistrza, prezydenta miasta?


Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca w Polsce – podstawowe informacje


Zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej dla cudzoziemca w Polsce


Prawnik, specjalista prawa administracyjnego Poznań

Pytania i odpowiedzi

Masz pytania odnośnie prawa administracyjnego? Przeczytaj odpowiedzi na najczęstsze pytania. Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi, skontaktuj się ze nami.

Odwołanie od decyzji administracyjnej wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Właściwy do rozpatrzenia odwołania jest co do zasady organ administracji publicznej wyższego stopnia, chyba że takiego organu brak lub obowiązują w tym zakresie przepisy szczególne.

Prawo stanowi, że odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji. W praktyce jednak uzasadnienie i zarzuty do decyzji administracyjnej są konieczne, jeśli chcesz osiągnąć sukces. Jeśli masz uwagi do treści wydanej decyzji i przebiegu postępowania administracyjnego, musisz koniecznie zwrócić na nie uwagę organowi odwoławczemu w formie zarzutów względem procedury lub stosowania prawa.

Odwołanie od decyzji administracyjnej wnosi się na piśmie. Odwołanie powinno spełniać wymogi każdego innego pisma składanego w postępowaniu administracyjnym (art. 63 § 1 KPA).

W jakim terminie wnosi się odwołanie od decyzji administracyjnej? Termin do wniesienia odwołania od decyzji administracyjnej wynosi 14 dni od dnia doręczenia stronie decyzji administracyjnej. Jeśli decyzja była ogłoszona ustnie, to termin biegnie od dnia ogłoszenia (art. 129 § 2 KPA).

Jeśli zależy Tobie na wstrzymaniu decyzji administracyjnej, odwołanie powinieneś wnieść już z samego względu na to, że wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie decyzji (art. 130 KPA). Ponadto przed upływem terminu do wniesienia odwołania decyzja nie ulega wykonaniu. Oczywiście wniesienie odwołania musi być skuteczne, aby wywołać skutek wstrzymania wykonalności decyzji.

Odwołanie od decyzji nie zawsze wstrzymuje wykonanie decyzji, a ma to miejsce w dwóch przypadkach:

  • gdy decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności (art. 108 KPA);
  • gdy decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu z mocy ustawy.

Samo wniesienie skargi do WSA nie wstrzymuje wykonania aktu administracyjnego lub czynności (art. 61 § 1 PPSA). Jest jednak możliwe wstrzymanie wykonania aktu lub czynności zarówno przez organ administracji, jak i przez Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Jako, że skargę administracyjną składa się za pośrednictwem organu, który wydał decyzję, organ może wstrzymać wykonanie aktu administracyjnego lub czynności w ramach autokontroli, jeszcze przed przekazaniem akt sprawy do WSA. Co do zasady wstrzymanie wykonania aktu lub czynności następuje na wniosek skarżącego lub z urzędu. Jest to zagadnienie złożone, szczegółowo opisane w art. 61 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Zatem w pierwszej kolejności wstrzymać wykonalność decyzji może sam organ. Natomiast odmowa wstrzymania wykonania aktu lub czynności przez organ nie pozbawia skarżącego złożenia wniosku do sądu.

Po przekazaniu sądowi skargi administracyjnej sąd może na wniosek skarżącego wstrzymać wykonanie aktu lub czynności, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo:

  • wyrządzenia znacznej szkody lub
  • spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.

Pamiętaj, że musisz uzasadnić i wykazać istnienie powodu, dla którego żądasz wstrzymania aktu lub czynności organu administracji. Możliwość wstrzymania wykonalności aktu na wniosek nie dotyczy przepisów prawa miejscowego, które weszły w życie, chyba że ustawa szczególna wyłącza wstrzymanie ich wykonania.

Wniesienie skargi kasacyjnej do NSA samo z siebie nie wstrzymuje wykonania wyroku WSA, chyba że skarżący o to zawnioskuje. Analogicznie jak w przypadku wniosku o wstrzymanie wykonalności aktu lub czynności organu administracji przez WSA, również w postępowaniu kasacyjnym przed NSA możesz złożyć wniosek o wstrzymanie wykonalności wyroku WSA oddalającego skargę administracyjną.

Zatem sąd może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania w całości lub w części aktu lub czynności jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, z wyjątkiem przepisów prawa miejscowego, które weszły w życie, chyba że ustawa szczególna wyłącza wstrzymanie ich wykonania.

Co do zasady skargę administracyjna do WSA wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu.

Skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie 30 dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.

Sprawność rozpatrywania spraw administracyjnych, szczególnie przez sądy I instancji (Wojewódzkie Sądy Administracyjne), jest znacznie wyższa niż sądy powszechne.

Z mojego doświadczenia wynika, że większość spraw o przeciętnym stopniu skomplikowania rozstrzyganych jest przez WSA w ciągu 6 miesięcy. Niejednokrotnie rozstrzygnięcie spraw nieskomplikowanych następuje w 3-4 miesiące.

Problem pojawia się na etapie postępowania kasacyjnego przed NSA, gdzie na rozstrzygniecie należy czekać w granicach 12 miesięcy, a czasem nawet do 24 miesięcy. Wiele zależy od tego, czy wnosimy o rozpoznanie sprawy na rozprawie, co znacznie wydłuża postępowanie. Większość spraw jednak tego nie wymaga, a rozpoznanie skargi kasacyjnej na posiedzeniu niejawnym znacznie skraca czas postępowania kasacyjnego przed NSA.

W każdym wypadku koszt jest ustalany z Tobą indywidualnie przed rozpoczęciem pomocy prawnej.

Punktem wyjścia w sprawach administracyjnych jest cennik usług prawnych Kancelarii. Reprezentacja w sądzie rozliczana jest wg stawki godzinowej.

W przypadku spraw administracyjnych przed WSA I NSA istnieje możliwość stosowania wynagrodzenia za sukces, tzw. success fee. Polega ono na zapłacie części honorarium pełnomocnika tytułem wynagrodzenia za prowadzenie sprawy, a dodatkowo premii za wynik. Taki model rozliczenia możliwy jest szczególnie w przypadku, gdy przedmiotem sprawy jest określona kwota pieniężna.

„Success fee” najczęściej jest określone w formie procentowej, jednak można je ująć także kwotowo.

Zaletą success fee jest dodatkowa motywacja pełnomocnika do osiągniecia pozytywnego wyniku, od którego zależy jego honorarium. Warto podkreślić, że success fee nie może być wyłącznym składnikiem wynagrodzenia radcy prawnego czy adwokata.

Na koszt pomocy prawnej radcy prawnego / adwokata wpływa:

  • stopień skomplikowania i trudność sprawy – im bardziej zawiła sprawa, wymagająca większego nakładu czasu i pracy, tym wyższy koszt pomocy prawnej;
  • dziedzina prawa – sprawa administracyjna może dotyczyć wyłącznie stosowania prawa publicznoprawnego (administracyjnego), ale także zawierać wątki gospodarcze, cywilne czy też innych ustaw szczególnych;
  • czas, w jakim potrzebna jest pomoc prawna – jeżeli sprawa jest na „ostatnią chwilę”, na przykład został jeden dzień na wniesienie skargi, to musisz liczyć się z wyższą ceną za pomoc prawną;
  • liczba rozpraw – im więcej rozpraw, tym wyższe koszty stawiennictwa pełnomocnika;
  • wartość przedmiotu sprawy – im wyższa wartość, tym większe koszty i zwykle poziom skomplikowania sprawy.

Sporządzenie skargi kasacyjnej do NSA wymaga zachowania wysokiego formalizmu wymaganego przepisami prawa, w szczególności sformułowania skutecznych i uzasadnionych zarzutów względem wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zgodnie z prawem, sporządzenie i wniesienie skargi kasacyjnej można powierzyć wyłącznie profesjonalnemu pełnomocnikowi, takiemu jak radca prawny czy adwokat.

Wycena skargi kasacyjnej wymaga uprzedniej analizy akt sprawy i jest możliwa w oparciu o indywidualne uwarunkowania Twojej sprawy. W pozostałym zakresie możesz posiłkować się uwagami dotyczącymi wyceny skargi administracyjnej do WSA.

W postępowaniu kasacyjnym przed Naczelnym Sądem administracyjnym występuje tzw. przymus adwokacko-radcowski. Oznacza to, że strona nie może działać sama, ale skarga powinna być sporządzona przez radcę prawnego, adwokata, doradcę podatkowego lub rzecznika patentowego (przez doradcę lub rzecznika tylko wtedy, gdy skargi są związane z ich obowiązkami i działalnością). Przed Naczelnym Sądem Administracyjnym skarżący nie może występować samodzielnie, a również przez profesjonalnego pełnomocnika.

Przymus adwokacko-radcowski podyktowany jest wysokim stopniem skomplikowania postępowania kasacyjnego, a także potrzebą rozstrzygania spraw prawnych z udziałem czynnika profesjonalnego, którym jest pełnomocnik profesjonalny.

Prawnik prawo administracyjne Poznań – Cennik

Przejrzyste wynagrodzenie

Płacisz na jasnych i stałych zasadach, dlatego masz wydatki pod kontrolą.

Bez niejasnych rachunków

Ponieważ każda czynność jest szczegółowo odnotowywana, zawsze wiesz, za co płacisz.

Wspólny cel

Wynagrodzenie premiuje sukces, aby nasze cele były zawsze zbieżne.

Zasięg usług – prawo administracyjne Kancelaria prawna Poznań

  • Poznań – Stare Miasto
  • Poznań – Nowe Miasto
  • Poznań – Wilda
  • Poznań – Grunwald
  • Poznań – Jeżyce
  • Poznań – Antoninek-Zieliniec-Kobylepole‎
  • Poznań – Junikowo
  • Poznań – Morasko-Radojewo
  • Poznań – Łazarz
  • Poznań – Górczyn
  • Poznań – Rataje
  • Poznań – Winogrady
  • Poznań – Piątkowo
  • Poznań – Naramowice
  • Poznań – Strzeszyn
  • Poznań – Fabianowo-Kotowo
  • Poznań – Starołęka-Minikowo-Marlewo
  • Poznań – Chartowo
  • Poznań – Żegrze
  • Poznań – Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo
  • Poznań – Smochowice
  • Poznań – Umultowo
  • Poznań – Wola

Zasięg usług – prawnik sprawy administracyjne powiat poznański

0
    0
    Twój koszyk
    Koszyk jest pustyWróć do sklepu