Kancelaria reprezentowała podmiot publiczny w przedmiocie umowy na wdrożenie technologii Voicebot. Celem współpracy była analiza umowy wdrożeniowej dostarczonej przez dostawcę oraz wprowadzenie do niej niezbędnych zmian zabezpieczających interesy podmiotu publicznego.
Przygotowanie i opiniowanie umów prawnik Poznań – jak działamy?
1. Oczekiwania i cel umowy
Do przygotowania dobrej umowy gospodarczej i handlowej niezbędne jest określenie celu, który umowa ma osiągnąć. Twoje oczekiwania co do warunków współpracy, zabezpieczenia Twoich interesów, trwałości umowy i innych jej elementów są podstawą do redagowania zapisów prawnych umowy, ale także negocjacji z drugą stroną umowy.
Na tym etapie wspólnie zidentyfikujemy cele i oczekiwania, które wytyczą ramy pod zapisy umowy. Ustalimy realistyczne rozwiązania prawne umowy handlowej z uwzględnieniem Twoich uwarunkowań indywidualnych i gospodarczych.
2. Przygotowanie umowy
Po ustaleniu celów i wytycznych umowy gospodarczej czas przejść do sporządzenia jej projektu. W tym etapie wnioski z naszych wspólnych ustaleń znajdą odzwierciedlenie w tekście prawnym umowy. Nasza praca nad treścią kontraktu koncentruje się na tworzeniu jasnych i zrozumiałych zapisów, które położą trwały fundament pod współpracę. Nawet najlepsza umowa nie będzie bowiem realizowana, jeśli nie będzie zrozumiała dla stron.
Projekt umowy uwzględnia aktualny stan prawny i orzecznictwo, aby w pełni zabezpieczyć Twoje interesy. Jeśli umowa niesie w poszczególnych częściach ryzyko prawne, przedstawimy je Tobie i zarekomendujemy rozwiązanie.
Niezależnie czy piszemy umowę od zera, czy też przedstawisz nam projekt umowy przygotowany przez drugą stronę, schemat postępowania będzie podobny. W każdej sytuacji punktem wyjścia są Twoje cele i oczekiwania. Niemniej jednak to, kto przedkłada gotowy projekt umowy i kto ma większą siłę negocjacyjną, ma istotne znaczenie dla ostatecznego kształtu umowy.
Prace nad projektem umowy przedłożonym przez drugą stronę skoncentrują się najpierw nad analizą poprawności projektu i obszarów do negocjacji. Kluczowe będzie także zidentyfikowanie zapisów, które mogą rodzić dla Ciebie potencjalne ryzyka i ustalenie strategii negocjacyjnej.
3. Negocjacje umowy
Po przygotowaniu projektu umowy gospodarczej przychodzi czas na przygotowania do jej zawarcia. Twoje cele i oczekiwania, a także uwarunkowania indywidualne i gospodarcze, znalazły odzwierciedlenie w tekście prawnym umowy. Pozostaje osiągnięcie porozumienia z drugą stroną umowy.
Negocjacje umowy rekomendujemy rozpoczynać z gotowym projektem umowy, zidentyfikowanymi ryzykami i przygotowaną strategią negocjacyjną. Wpłynie to na odbiór Ciebie jako profesjonalisty, a także pozwoli osiągnąć lepsze warunki umowy. Efekt rokowań zależy przede wszystkim od Twojej siły negocjacyjnej i umiejętnego poprowadzenia negocjacji.
Pomożemy Tobie przeprowadzić negocjacje kontraktu, aby porozumienie uwzględniało Twoje cele i oczekiwania w jak największym stopniu, ale także było akceptowalne dla drugiej strony i finalnie wykonywane w toku umowy – czyli stawiło tzw. win-win dla obu stron.
4. Zawarcie umowy
Zaakceptowana przez strony umowa gospodarcza czeka jeszcze tylko na zawarcie. Na tym etapie trzeba być szczególnie ostrożnym, ponieważ nawet najlepsza umowa nie odniesie skutków w przypadku jej nieskutecznego zawarcia. Na tym etapie zadbamy o sprawdzenie prawidłowej reprezentacji stron, tzn. czy umowę zawierają osoby do tego uprawnione. Możliwe jest także, że dla skutecznego zawarcia umowy pojawi się konieczność uzyskania zgody organów osoby prawnej, np. spółki. Niezbędne jest także zawarcie umowy w odpowiedniej formie, np. pisemnej w przypadku przeniesienia praw autorskich czy aktu notarialnego dla nieruchomości.
Nasza pomoc na etapie zawarcia umowy pozwoli Tobie być pewnym, że umowa jest skuteczna i egzekwowalna.