Umowa zastawu zwykłego i rejestrowego
Umowa zastawu zwykłego i rejestrowego to umowy pozwalające na zabezpieczenie wierzytelności, dlatego ważne jest ich zawarcie na korzystnych i bezpiecznych warunkach. Oferujemy profesjonalne sporządzanie umów zastawu dla różnych rodzajów rzeczy, takich jak rzeczy ruchome, prawa zbywalne, udziały i inne papiery wartościowe, a także zorganizowane części przedsiębiorstwa.
Profesjonalna umowa zastawu zwykłego i rejestrowego
Zastaw to forma zabezpieczenia wierzytelności (długu), polegająca na ustanowieniu prawa zastawu na określonych przedmiotach. Zastaw służy jako zabezpieczenie dla wierzyciela, który w razie niewypłacalności dłużnika może dochodzić zaspokojenia swoich roszczeń z rzeczy, na której ustanowiono zastaw. bez względu na to, czyją stała się własnością.
Istotą zastawu jest ponoszenie przez dłużnika odpowiedzialności z konkretnych, objętych zastawem przedmiotów, niezależnie od jego ewentualnej odpowiedzialności osobistej.
Wierzyciel zabezpieczony zastawem może zaspokoić się z obciążonego przedmiotu bez względu na to, czyją stał się on własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi każdoczesnego właściciela tej rzeczy.
Umowa zastawu zwykłego
Zastaw zwykły to forma zabezpieczenia, w której ustanowienie zastawu następuje na mieniu ruchomym lub prawach zbywalnych, poprzez przekazanie rzeczy lub prawa w ręce wierzyciela. Wierzyciel może zatrzymać przedmiot zastawu do momentu zaspokojenia swoich roszczeń.
W przypadku gdy dłużnik nie reguluje swojego zadłużenia, wierzyciel ma prawo zaspokoić się z przedmiotu zastawu, a uzyskane w ten sposób środki finansowe pokryją jego roszczenia.
Umowa zastawu rejestrowego
Zastaw rejestrowy jest ustanawiany w formie aktu notarialnego oraz wpisywany do rejestru zastawów prowadzonego przez sąd rejonowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotu zastawu. Zastaw rejestrowy dotyczy najczęściej mienia ruchomego, jednakże możliwe jest również ustanowienie go prawach czy papierach wartościowych.
Przedmiotem zastawu rejestrowego może być również zbiór rzeczy ruchomych lub praw, stanowiący całość gospodarczą, choćby jego skład był zmienny, np. przedsiębiorstwo.
W odróżnieniu od zastawu zwykłego, wierzyciel po ustanowieniu zastawu rejestrowego nie ma fizycznej kontroli nad przedmiotem zastawu, natomiast ma zapewnioną ochronę swoich praw na wypadek niewypłacalności dłużnika. Dłużnik ma prawo wystąpić do sądu z wnioskiem wykreślenie zastawu dopiero, gdy zostaną zaspokojone wszystkie zobowiązania względem.
Umowa zastawu – dbałość o szczegóły
Sporządzając umowę zastawu zwracamy szczególną uwagę na zachowanie właściwej formy i skuteczności umowy. W tym celu konieczne jest dokładne określenie przedmiotu zastawu i wierzytelności, a także uwzględnienie adekwatnych oświadczeń stron dotyczących m. in. zastawianej rzeczy.
W zależności od przedmiotu zastawu uwzględniam uregulowania szczególne, np. wykonywanie praw z udziałów przy zastawie rejestrowym na udziałach, rozporządzania zastawioną rzeczą.
Na wypadek sytuacji nienależytego wykonywania umowy przygotowuję przepisy sankcjonujące, takie jak kary umowne. Sankcje takie powinny jednak być racjonalne i adekwatne do charakteru współpracy i przepisów prawa. Kładę nacisk na racjonalne zobowiązania umowne zorientowane na zgodne i korzystne wykonywanie umowy.
Umowa zastawu – prawnik, radca prawny Poznań
Korzystając z naszych usług, masz pewność, że umowa zastawu zostanie przygotowana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a jej warunki będą jasne i precyzyjne.
W umowie uwzględnimy wszelkie istotne szczegóły dotyczące przedmiotu zastawu i wierzytelności, takie wartość i tytuł zobowiązania, stan i opis przedmiotu zastawu, sposób korzystania z rzeczy oraz uregulowania trwania umowy i jej zmian.
Dodatkowo zastosujemy w umowie odpowiednie zabezpieczenia dla obu stron.
Skontaktuj się
Wypełnij formularz kontaktowy.