Sprawy spadkowe Poznań

Twój prawnik od spraw spadkowych

Jesteś spadkobiercą i chciałbyś uregulować sprawy spadkowe? Poszukujesz pomocy prawnej, aby przeprowadzić dział spadku? Profesjonalnie poprowadzę Twoją sprawę spadkową i zabezpieczę Twoje interesy.

Więcej

W obszarze spraw spadkowych w Poznaniu oferuję kompleksową pomoc prawną, obejmującą zarówno kwestie sporządzania testamentów, jak i procedur stwierdzenia nabycia spadku. Specjalizuję się w przeprowadzaniu działań spadkowych oraz zarządzaniu majątkiem spadkowym, aby zapewnić sprawne i zgodne z prawem rozstrzygnięcia. Moje usługi obejmują doradztwo i reprezentację w postępowaniach spadkowych.

Dodatkowo zajmuję się sprawami dotyczącymi zachowku, wspierając Cię w dochodzeniu ich praw do odpowiedniej części majątku spadkowego. W każdej sprawie spadkowej przykładam dużą wagę do indywidualnych Twoich potrzeb i oczekiwań, oferując profesjonalne i empatyczne podejście. Moim celem jest zapewnienie spokoju i pewności prawnej w tych często delikatnych i emocjonalnych kwestiach. Dzięki mojemu doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy, możesz liczyć na rzetelne i skuteczne prowadzenie sprawy spadkowej w Poznaniu.

Wybrane usługi:

Testamenty

Testament najczęściej sporządza się własnoręcznie lub w formie aktu notarialnego. Testament powinien jasno wyrażać ostatnią wolę, w tym może zawierać zapisy i inne postanowienia na rzecz konkretnych osób.

Więcej

Przykładowe usługi: Testament zwykły (własnoręczny), notarialny i inne. Doradztwo prawne, reprezentacja przed notariuszem.

Stwierdzenie nabycia spadku

Stwierdzenie nabycia spadku określa, komu i w jakiej części przypadł spadek, a także czy podstawą dziedziczenia jest ustawa lub testament. Ma to wpływ na odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkowe.

Więcej

Przykładowe usługi: Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, reprezentacja w sądzie i przed notariuszem.

Dział spadku i umowy spadkowe

Dział spadku prowadzi do rozdysponowania rzeczy i praw wchodzących w skład spadku do majątku poszczególnych spadkobierców. Działu dokonuje się w drodze umowy lub sądowego działu spadku. Umowy o zrzeczenie się dziedziczenia, zbycie spadku lub udziału pozwalają na uregulowanie sytuacji spadkobierców.

Więcej

Przykłady usług: Umowa o dział spadku, prowadzenie sądowego działu spadku, reprezentacja w sądzie i przed notariuszem, negocjacje.

Dochodzenie zachowku

Roszczenie o zachowek przysługuje w stosunku do spadkobierców powołanych do spadku w testamencie lub osób, które otrzymały od spadkodawcy darowiznę. Zachowek może być uzyskany wyrokiem sądu lub ugodą.

Więcej

Przykładowe usługi: Sprawa o zapłatę zachowku od spadku lub darowizny, reprezentacja w sądzie, negocjacje ugodowe.

Pozostałe Specjalizacje

Usługi prawne

Obsługa prawna firm, spółek Poznań


Sprawy, procesy sądowe i gospodarcze Poznań


Spory korporacyjne Poznań


Umowy handlowe i gospodarcze Poznań


Sprawy transgraniczne


Sprawy pracownicze i mobility Poznań


Sprawy administracyjne Poznań


Sprawy o odszkodowanie Poznań


Sprawy o zapłatę Poznań


Sprawy

Zadłużony spadek – zmiana spadkobiercy a odpowiedzialność za długi spadkowe

Sprawa dotycząca zmiany postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku przez gminę ostatniego miejsca zamieszkania na skutek ujawnienia się nowych okoliczności – innego miejsca zamieszkania spadkobiercy. W wyniku przygotowanej opinii prawnej, na skutek wniosku prokuratora nastąpiła zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku i spadkobierca uwolnił się od problematycznego długu.


Testament ustny – jak skutecznie wyrazić ostatnią wolę?

W sprawie sąd rozstrzygał, czy testator w obecności przyjaciół w hospicjum sporządził ważny testament ustny. Świadkowie wskazali, że na moment wyrażenia ostatniej woli spadkodawca nie miał już wystarczających sił, aby sporządzić testament pisemny czy nawet złożyć podpis. Jest to częsta sytuacja, że dopiero w obliczu nieuchronnej śmierci spadkodawca pragnie wyrazić ostatnią wolę, na którą bywa już za…


Skontaktuj się

Wypełnij formularz kontaktowy.

  Wiadomość *

  Pola oznaczone * są wymagane.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Administratorem danych osobowych jest Michał Marcinkowski, prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą PORADCA Kancelaria Radcy Prawnego Michał Marcinkowski. Szczegóły przetwarzania danych osobowych dostępne są w Polityce prywatności.

  Michał Marcinkowski Radca prawny, prawnik

  Michał Marcinkowski

  radca prawny

  Jak pracuję?

  Jestem radcą prawnym i mam doświadczenie w sprawach spadkowych. Na każdym etapie jestem zaangażowany w Twoją sprawę. Moje podstawowe wartości to:

  Profesjonalizm

  Zapewniam skuteczną pomoc prawną, specjalizując się w prawie spadkowym. Stale poszerzam moją wiedzę i doświadczenie, aby prowadzić Twoją sprawę. Otrzymasz ode mnie przemyślane i trafne rozwiązania prawne.

  Dyskrecja i etyka

  Przestrzeganie tajemnicy zawodowej i zasad etyki to fundament współpracy prawnej opartej na zaufaniu. Ochrona poufności Twoich informacji to dla mnie priorytet. Stosuję wysokie standardy osobiste i profesjonalne sposoby ochrony Twoich danych w naszej współpracy.

  Bieżący kontakt

  Integruję mobilność z zaawansowanymi technologiami, by dostarczyć Ci profesjonalną obsługę prawną, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz. Wykorzystuję nowoczesne rozwiązania technologiczne, umożliwiając dostęp do usług prawnych w niemal każdej sytuacji.

  Porady prawne

  Oferuję profesjonalne porady prawne stacjonarne i online w sprawach spadkowych. Specjalizuję się w kwestiach dotyczących testamentów, procesów spadkowych i sprawach o zachowek. Moja kancelaria to miejsce, gdzie możesz uzyskać fachową pomoc, zarówno w planowaniu spadkowym, jak i w rozwiązywaniu problemów pojawiających się po otwarciu spadku. Zapraszam na konsultacje, aby wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązania dla Twojej sytuacji spadkowej.

  Porad prawnych udzielam na różne sposoby:

  Dlaczego warto skorzystać z porady prawnej?

  • Otrzymasz konkretną pomoc i zrozumiałe odpowiedzi na Twoje pytania
  • Poznasz konkretne rekomendacje działa w Twojej sprawie
  • Zminimalizujesz ryzyko błędu i obniżysz poziom stresu.

  #Blog

  Stwierdzenie nabycia spadku – postępowanie, wzór wniosku i skutki prawne.

  Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda proces spadkowy? W tym artykule, krok po kroku, przeprowadzam Cię przez kolejne etapy postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Dowiesz się, jak poprawnie przygotować wniosek, jakie znaczenie ma zapewnienie spadkowe i jakie wyzwania mogą pojawić się podczas rozprawy sądowej czy wizyty u notariusza. Poznasz skutki prawne stwierdzenia nabycia spadku i…


  Jak prawidłowo napisać testament? Wzór i praktyczne porady.

  Rozważasz sporządzenie testamentu, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Mój przewodnik zawiera wszystko, co musisz wiedzieć o różnych formach testamentów, ich ważności, kosztach i najlepszych praktykach. Od porównania testamentu własnoręcznego i notarialnego po praktyczne wskazówki dotyczące wydziedziczenia i zachowku – ten artykuł zapewnia dogłębne spojrzenie na kluczowe aspekty prawne i praktyczne związane ze…


  Sprawy spadkowe

  Pytania i odpowiedzi

  Masz pytania odnośnie sprawy spadkowej? Przeczytaj odpowiedzi na najczęstsze pytania. Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi, skontaktuj się ze mną.

  W celu sądowego uregulowania sprawy spadkowej należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Wniosek taki składa się do Sądu Rejonowego, w którego okręgu spadkodawca ostatnio stale zamieszkiwał

  Za wniosek o stwierdzenie nabycia spadku pobiera się opłatę stałą w wysokości 100 zł. Opłata za wpis w Rejestrze Spadkowym wynosi 5 zł. W przypadku działu spadku są cztery możliwości opłaty sądowej:

  • 300 zł – gdy spadkobiercy są zgodni co do podziału majątku i składają zgodny projekt działu spadku, lub 500 zł – gdy projektu działu spadku nie składają.
  • 600 zł – gdy spadkobiercy są zgodni co do podziału majątku, składają zgodny projekt działu spadku i konieczne jest sądowe zniesienie współwłasności, lub 1000 zł – gdy nie mogą dojść do porozumienia w tym zakresie.

  Notarialne poświadczenie dziedziczenia kosztuje 150 zł (100 zł za protokół dziedziczenia, 50 zł za sporządzenie aktu poświadczenia). Cena jest niezależna od liczby osób, które biorą udział w tej czynności.

  Dział spadku można przeprowadzić u notariusza jeśli jest zgoda między spadkobiercami co do sposobu podziału spadku. Koszty notarialne oblicza notariusz i są one wynikiem przyjętej stawki taksy notarialnej. Maksymalna stawka taksy notarialnej jest zależna od wartości majątku podlegającego działowi i wynosi:

  • wartość majątku do 3000 zł – maksymalna opłata 100 zł,
  • powyżej 3000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł,
  • powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł,
  • powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł,
  • powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000zł,
  • powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł,
  • powyżej 2 000 000 zł – 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowiźnie więcej niż 7500 zł.

  Powyższe kwoty są kwotami maksymalnymi, jakie może naliczyć notariusz. Do wszystkich kwot należy doliczyć jeszcze 23% podatku VAT.

  W każdym wypadku koszt jest ustalany z Tobą indywidualnie przed rozpoczęciem pomocy prawnej.

  Szczegółowe informacje o wynagrodzeniu za prowadzenie sprawy znajdziesz w cenniku usług prawnych. Reprezentacja w sądzie rozliczana jest wg stawki godzinowej, przy czym sprawa spadkowa zamyka się zwykle w 1-3 rozprawach.

  Na koszt pomocy prawnej radcy prawnego / adwokata wpływa:

  • stopień skomplikowania i trudność sprawy – im bardziej zawiła sprawa, wymagająca większego nakładu czasu i pracy, tym wyższy koszt pomocy prawnej;
  • dziedzina prawna – sprawa spadkowa to sprawa cywilna, natomiast może zawierać wątki prawa nieruchomości, a nawet wątki karne;
  • czas, w jakim potrzebna jest pomoc prawna – jeżeli sprawa jest na „ostatnią chwilę”, na przykład został jeden dzień na złożenie wniosku, to musisz liczyć się z wyższą ceną za pomoc prawną;
  • liczba rozpraw – im więcej rozpraw, tym wyższe koszty stawiennictwa pełnomocnika;
  • wartość przedmiotu sprawy – im wyższa wartość, tym większe koszty i zwykle poziom skomplikowania sprawy.

  Sprawa spadkowa w sądzie może zakończyć się na pierwszej rozprawie, jeżeli Ty i inni uczestnicy postępowania zgodnie wskazujecie, kto ma nabyć spadek i jest to zgodne z prawem. 

  O co pyta sąd na sprawie spadkowej? Posiedzenie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku rozpoczyna się od odebrania przez sąd stanowisk od uczestników postępowania w kwestii nabycia spadku. Sąd odbiera od uczestników także zapewnienie spadkowe, które sprowadza się do wskazania, czy spadkodawca pozostawił po sobie testament i ewentualnie gdzie on się znajduje. Sąd zapyta Cię również, czy jest więcej osób uprawionych do nabycia spadku po spadkodawcy oraz czy spadkobiercy chcą nabyć spadek, jeżeli są jeszcze uprawnieni do złożenia oświadczenia spadkowego o nabyciu lub odrzuceniu spadku.

  Do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy dołączyć między innymi:

  • dowód uiszczenia opłaty sądowej oraz opłaty za wpis w Rejestrze Spadkowym,
  • odpis skrócony aktu urodzenia (dla osób, które nie zmieniały nazwiska lub aktu małżeństwa (dla osób, które zmieniły nazwisko na skutek zawarcia związku małżeńskiego) wnioskodawcy, jeżeli jest spadkobiercą, i pozostałych ewentualnie uczestników postępowania będących spadkobiercami, jeżeli akty te wnioskodawca posiadam
  • inne akty stanu cywilnego wskazujące na pokrewieństwo ze zmarłym osób wskazanych we wniosku jako spadkobiercy;
  • odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy;
  • testament w oryginale (o ile został sporządzony);
  • oświadczenia o przyjęciu, odrzuceniu spadku lub zrzeczeniu się dziedziczenia (jeśli były składane);
  • odpis wniosku w tylu kopiach, ilu jest uczestników postępowania;

  Wynagrodzenie

  Wynagrodzenie ryczałtowe

  Polega na ustaleniu z góry określonej kwoty za wykonanie konkretnego zlecenia.


  Wynagrodzenie godzinowe

  Kalkulowane według określonej stawki godzinowej oraz czasu poświęconego na prowadzenie sprawy.


  Success fee

  Wynagrodzenie przewidujące wynagrodzenie podstawowe w połączeniu z premią za korzystny wynik sprawy, tzw. success fee.

  Cennik usług

  Zasięg – sprawy spadkowe Poznań

  • Poznań – Stare Miasto
  • Poznań – Nowe Miasto
  • Poznań – Wilda
  • Poznań – Grunwald
  • Poznań – Jeżyce
  • Poznań – Antoninek-Zieliniec-Kobylepole‎
  • Poznań – Junikowo
  • Poznań – Morasko-Radojewo
  • Poznań – Łazarz
  • Poznań – Górczyn
  • Poznań – Rataje
  • Poznań – Winogrady
  • Poznań – Piątkowo
  • Poznań – Naramowice
  • Poznań – Strzeszyn
  • Poznań – Fabianowo-Kotowo
  • Poznań – Starołęka-Minikowo-Marlewo
  • Poznań – Chartowo
  • Poznań – Żegrze
  • Poznań – Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo
  • Poznań – Smochowice
  • Poznań – Umultowo
  • Poznań – Wola

  Zasięg – sprawy spadkowe powiat poznański

  • Buk
  • Czerwonak
  • Dopiewo
  • Kleszczewo
  • Komorniki
  • Kostrzyn
  • Kórnik
  • Luboń
  • Mosina
  • Murowana Goślina
  • Pobiedziska
  • Puszczykowo
  • Rokietnica
  • Stęszew
  • Suchy Las
  • Swarzędz
  • Tarnowo Podgórne
  0
   0
   Twój koszyk
   Koszyk jest pustyWróć do sklepu