W sprawie z powództwa powoda (nauczyciela) o przywrócenie do pracy i odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę w wysokości prawie 10.000 zł reprezentowałem szkołę. Powód stał na stanowisku, że trzecia z sześciu zawartych z nim umów o pracę na czas określony stała się umową o pracę na czas nieokreślony oraz, że rozwiązanie…
Prawnik od prawa pracy Poznań
Pytania i odpowiedzi
Masz pytania odnośnie sprawy pracowniczej? Przeczytaj odpowiedzi na najczęstsze pytania. Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi, skontaktuj się.
Jeśli jako pracownik nie zgadzasz się z wypowiedzeniem umowy o pracę, masz prawo odwołać się od niego do sądu pracy. Na złożenie odwołania masz 21 dni licząc od otrzymania wypowiedzenia od pracodawcy. Na wypowiedzeniu powinieneś zostać pouczony przez pracodawcę o terminie, a także siedzibie sądu, do którego możesz się odwołać.
Odwołanie od niesłusznego zwolnienia powinieneś złożyć w sądzie pracy, w którym pracodawca ma swoją siedzibę. Odwołanie powinno zawierać szczegółowy opis sytuacji oraz żądanie.
Powinieneś mieć świadomość, że wniesienie przez Ciebie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę nie wstrzymuje wypowiedzenia. Każde wypowiedzenie, nawet niezgodne z prawem lub nieuzasadnione, pozostaje skuteczne. Dlatego składając odwołanie do sądu możesz żądać:
- uznania wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne – jeżeli nie minął jeszcze okres wypowiedzenia;
- przywrócenia do pracy – gdy okres wypowiedzenia już minął;
- odszkodowania od pracodawcy.
Jak zwykle „to zależy”. Niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę nie zawsze musi wynikać z braków formalnych (np. skuteczności doręczenia wypowiedzenia), ale także może koncentrować się wokół uzasadnionych przyczyn chociażby zwolnienia dyscyplinarnego. W takim wypadku trudno wrócić do pracodawcy, który udowadnia, że pracownik był niekompetentny czy nieuczciwy.
Z tego powodu większość pracowników decyduje się na dochodzenie odszkodowania za niesłuszne zwolnienie.
Pracownik powinien rozważyć przywrócenie do pracy zwłaszcza, gdy dalsze zatrudnienie może przynieść korzyści. Dotyczy to np. sytuacji, gdy pracownik jest przedstawicielem związków zawodowych albo pracownicą w ciąży i planuje przejść na urlop macierzyński. Przywrócenie do pracy po wyroku sądowym nie pozostaje też bez wpływu na staż pracy, od którego zależą pewne uprawnienia pracownicze. Warto też w określonych sytuacjach żądać przywrócenia do pracy, jeśli zajmuje się wysokie stanowisko w miejscu pracy.
Kwestie żądania warto przemyśleć na początku postępowania, jednak pewna zmiana w toku procesu jest możliwa. Jeśli początkowo żądasz wyłącznie odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiazanie umowy o pracę, to zmiana żądania na przywrócenie do pracy co do zasady jest niemożliwa. Odwrotnie jest, gdy zamiast przywrócenia do pracy zażądasz odszkodowania – wówczas sąd uwzględni zmianę.
Nieoceniona w takim wypadku okazuje się pomoc profesjonalnego pełnomocnika, który pomoże Tobie ocenić szanse i możliwe działania procesowe.
Warto zdawać sobie sprawę, że odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę są częstymi sprawami z prawa pracy. Jeśli zwolnienie pracownika było przemyślane i przygotowane, w szczególności odbyło się bez błędów formalnych wypowiedzenia, wówczas Twoja pozycja w procesie jest lepsza.
Podstawowym zadaniem pracodawcy w przypadku pozwania przez pracownika jest udzielenie odpowiedzi na pozew w terminie dwóch tygodni od doręczenia pozwu. Jeśli nie zaangażowałeś radcy prawnego bądź adwokata na etapie przygotowania wypowiedzenia, to powinieneś to rozważyć profesjonalną reprezentację na etapie procesu. Pomoże to udzielić merytorycznej odpowiedzi z odpowiednim dystansem do sprawy, którego często brakuje stronom pozbawionym profesjonalnej pomocy prawnej.
W zależności od Twojej pozycji procesowej, warto rozważyć negocjacje bądź mediacje ze zwolnionym pracownikiem.
Koszty spraw pracowniczych są uregulowane tak, aby umożliwić szeroki dostęp do sądu. Kosztami procesu są:
- koszty sądowe, czyli opłaty i wydatki,
- koszty zastępstwa procesowego – koszty strony reprezentowanej przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego.
Koszty sądowe założenia sprawy pracowniczej zależą wartości przedmiotu sporu. Zgodnie z art. 35 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, pracownik jest zwolniony od opłat w przypadku sprawy, której wartość przedmiotu sporu (WPS) nie przekracza 50.000,00 zł.
W zdecydowanej większości wypadków pracownik jest zwolniony z ponoszenia opłaty sądowej. Ponosi zatem koszty procesu wyłącznie w przypadku przegranej i tylko w stopniu, w jakim przegrał.
W każdym wypadku koszt jest ustalany z Tobą indywidualnie przed rozpoczęciem pomocy prawnej.
Szczegółowe informację dotyczące wynagrodzenia znajdziesz w cenniku usług prawnych. Reprezentacja w sądzie na rozprawie rozliczana jest wg stawki godzinowej.
W przypadku spraw pracowniczych z dochodzonym odszkodowaniem często stosowane jest wynagrodzenie za sukces, tzw. success fee. Polega ono na zapłaty części honorarium pełnomocnika tytułem wynagrodzenia za prowadzenie sprawy, a dodatkowo premii za wynik sprawy.
„Success fee” najczęściej jest określone w formie procentowej, jednak można je ująć także kwotowo.
Zaletą success fee jest dodatkowa motywacja pełnomocnika do osiągniecia pozytywnego wyniku, od którego zależy jego honorarium. Warto podkreślić, że success fee nie może być wyłącznym składnikiem wynagrodzenia radcy prawnego czy adwokata.
Na koszt pomocy prawnej radcy prawnego / adwokata wpływa:
- stopień skomplikowania i trudność sprawy – im bardziej zawiła sprawa, wymagająca większego nakładu czasu i pracy, tym wyższy koszt pomocy prawnej;
- dziedzina prawna – sprawa pracownicza to sprawa cywilna, natomiast może zawierać wątki gospodarcze, a także karne i administracyjne;
- czas, w jakim potrzebna jest pomoc prawna – jeżeli sprawa jest na „ostatnią chwilę”, na przykład został jeden dzień na złożenie odwołania, to musisz liczyć się z wyższą ceną za pomoc prawną;
- liczba rozpraw – im więcej rozpraw, tym wyższe koszty stawiennictwa pełnomocnika;
- wartość przedmiotu sprawy – im wyższa wartość, tym większe koszty i zwykle poziom skomplikowania sprawy.
Prawnik prawo pracy Poznań – Cennik
Wynagrodzenie ryczałtowe
Polega na ustaleniu z góry określonej kwoty za wykonanie konkretnego zlecenia.
Wynagrodzenie godzinowe
Kalkulowane według określonej stawki godzinowej oraz czasu poświęconego na prowadzenie sprawy.
Success fee
Wynagrodzenie przewidujące wynagrodzenie podstawowe w połączeniu z premią za korzystny wynik sprawy, tzw. success fee.