Co właściciel może zrobić, gdy lokator zalega z czynszem i bezumownie korzysta z lokalu? Czy masz prawo ubiegać się o odszkodowanie za niedostarczenie lokalu socjalnego? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości? Jak wygląda postępowanie o odszkodowanie od gminy za brak lokalu socjalnego krok po kroku? Na te wszystkie pytania odpowiadam w tym artykule.
Umowa najmu i dzierżawy
Umowa najmu i dzierżawy to z reguły umowy długoterminowe, dlatego ważne jest ich zawarcie na jasnych i bezpiecznych warunkach. Oferujemy usługi w zakresie profesjonalnego sporządzania umów najmu i dzierżawy dla różnych rodzajów rzeczy, takich jak nieruchomości, grunty, lokale mieszkalne i użytkowe, pojazdy, maszyny przemysłowe i inne.
Profesjonalna umowa najmu i dzierżawy
Umowa najmu i dzierżawy to umowa, na mocy której właściciel nieruchomości bądź rzeczy ruchomej oddaje ją w posiadanie najemcy lub dzierżawcy za określoną opłatą. Najem i dzierżawa są ważnymi instrumentami prawno-ekonomicznymi, które różnią się nieco od siebie. Obie jednak umożliwiają zarówno właścicielom, jak i najemcom lub dzierżawcom, czerpanie korzyści z korzystania z ruchomości i nieruchomości.
Umowa najmu
Umowa najmu jest umową, na mocy której właściciel rzeczy (wynajmujący) udostępnia tę rzecz drugiej osobie (najemcy) w zamian za opłatę nazywaną czynszem. Umowa najmu może dotyczyć różnego rodzaju nieruchomości, takich jak mieszkania, domy, lokale użytkowe, hale magazynowe, działki, czy ruchomości – np. pojazdów i maszyn przemysłowych.
Umowa najmu określa podstawowe zasady korzystania z rzeczy, takie jak wysokość czynszu, terminy płatności, sposób regulowania opłat za media i inne koszty związane z korzystaniem z rzeczy. Ponadto, umowa najmu określa okres trwania najmu oraz zasady wypowiedzenia umowy.
W umowie najmu określa się również prawa i obowiązki wynikające z korzystania z rzeczy przez najemcę, takie jak konieczność dbania o stan rzeczy, zasady dokonywania modyfikacji, dopuszczalne sposoby korzystania z rzeczy, zabezpieczenia roszczeń (np. kaucja) oraz inne istotne kwestie.
Warto zadbać o zabezpieczenie dochodzenia roszczeń w umowie np. w formie kaucji czy prawa zastawu. W przypadku naruszenia postanowień umowy przez drugą stronę, masz prawo dochodzić swoich roszczeń na drodze prawnej.
Umowa dzierżawy
Umowa dzierżawy jest umową, na mocy której właściciel nieruchomości (wydzierżawiający) oddaje do używania i pobierania pożytków tę nieruchomość drugiej osobie (dzierżawcy) w zamian za opłatę, nazywaną czynszem dzierżawnym. Umowa dzierżawy, podobnie jak umowa najmu, może dotyczyć różnego rodzaju nieruchomości i ruchomości. Możliwa jest także dzierżawa praw.
Pomimo podobieństw, umowa dzierżawy różni się od umowy najmu. Przede wszystkim, umowa dzierżawy jest zawierana na dłuższy okres niż umowa najmu, zwykle na co najmniej kilka lat. Ponadto immanentnym elementem dzierżawy jest pobieranie pożytków z rzeczy.
Pożytki bezpośrednie, zwane naturalnymi, to płody i inne odłączone części składowe rzeczy, które według zasad prawidłowej gospodarki stanowią normalny dochód z rzeczy. Z kolei pożytki pośrednie określane także jako tzw. pożytki cywilne, do których powstania dochodzi na podstawie stosunku prawnego, na podstawie którego uzyskiwany jest dochód z przedmiotu dzierżawy (np. poddzierżawa).
Umowa najmu i dzierżawy – prawnik, radca prawny
Korzystając z moich usług, masz pewność, że umowa najmu i dzierżawy zostanie przygotowana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a jej warunki będą klarowne i precyzyjne. W umowie uwzględnię wszelkie istotne szczegóły dotyczące przedmiotu najmu i dzierżawy, takie jak opis, stan techniczny , sposób korzystania z rzeczy, terminy płatności czynszu oraz uregulowania trwania umowy. Dodatkowo uwzględnię w umowie odpowiednie zabezpieczenia dla obu stron w razie problemów, takie jak kaucja czy i obowiązek przywrócenia rzeczy do określonego stanu.
#Blog
Najnowsze artykuły z #najem
Niektóre nieruchomości są nabywane przez właścicieli głównie w celach inwestycyjnych. W założeniu zatem mają przynosić określony zysk- dotyczy to w szczególności lokali przeznaczonych na najem. Problem zaczyna się jednak, kiedy osoba – były najemca lub w ogóle osoba trzecia – bezumownie korzysta z nieruchomości. Wynajmujący wskutek takiego nieuprawnionego korzystania np. z lokalu może tracić tysiące…
Eksmisja i wydanie lokalu, mieszkania, nieruchomości, a prawa lokatorów.
Tak zwany “dochód pasywny” obecnie zdaje się być najbardziej pożądanym przez inwestorów rodzajem dochodu. Zdaniem wielu taki dochód może zapewnić najem nieruchomości. Z najmem jednak często związana jest eksmisja, kiedy pojawia się problem, że najemca nie reguluje opłat. W takiej sytuacji konieczne może być wszczęcie windykacji, a nawet eksmisja lokatora. Eksmisja z mieszkania, a w…
Skontaktuj się
Wypełnij formularz kontaktowy.