12 minut
Jak założyć prostą spółkę akcyjną krok po kroku?
Jeżeli zastanawiasz się nad założeniem spółki kapitałowej, to masz do wyboru kilka możliwości. Dużą popularnością cieszą się spółka jawna i oczywiście spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednak, gdy zależy Ci na szybkim rozpoczęciu działalności i ograniczonych formalnościach, to powinieneś zainteresować się prostą spółką akcyjną (w skrócie PSA). Z tego artykułu dowiesz się, jakie są plusy założenia i prowadzenia prostej spółki akcyjnej, kto może ją zarejestrować i jak to zrobić. Opiszemy wszystkie etapy powstawania PSA krok po kroku.
8 minut
Zaliczka na poczet dywidendy w sp. z o.o. – wypłata i zwrot.
Pełna księgowość spółki z o.o. powoduje konieczność dokumentowania każdej wypłaty z kasy spółki. Sposobem na wypłatę środków wspólnikom może być zaliczka na poczet dywidendy. Kiedy możliwe jest jej wypłacenie?
11 minut
Prawo pierwokupu i pierwszeństwa nabycia udziałów
Tak zwane "wrogie przejęcie" to z pewnością jeden z terminów z zakresu prawa spółek, który niejednemu przedsiębiorcy spędza sen z powiek. Obawa przed utratą kontroli na spółką (a co za tym idzie np. utrata prawa do dywidendy) jest czymś, przed czym wszyscy przedsiębiorcy chcą się uchronić. W tym celu do KSH wprowadzono możliwość zastrzeżenia prawa pierwokupu lub pierwszeństwa nabycia udziałów czy akcji. Kiedy w spółce warto stosować prawo pierwokupu a prawo pierwszeństwa nabycia udziałów?
21 minut
Idzie nowe, czyli sprzedaż udziałów w spółce z o.o.
Decyzja o sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.) często wynika z różnych powodów - od potrzeby uzyskania kapitału po zmiany strategiczne w kierunkach biznesowych. Spółki z o.o. są popularnym wyborem wśród przedsiębiorców ze względu na ich elastyczną strukturę oraz ograniczoną odpowiedzialność wspólników. Ta forma prawna oferuje znaczne korzyści, zarówno dla sprzedających, jak i kupujących udziały, co czyni ją atrakcyjną opcją inwestycyjną. Jak w praktyce sprzedać udziały w spółce z o.o.? O tym przeczytasz w artykule.
13 minut
Oświadczenia i zapewnienia w umowie sprzedaży udziałów
W procesie transakcji sprzedaży udziałów, ważne znaczenie mają oświadczenia i zapewnienia - klauzule umowne, które przedstawiają stan prawny i ekonomiczny przedsiębiorstwa. Te klauzule, choć nie są szczegółowo uregulowane w polskim prawie, stanowią istotne narzędzia w procesie zarządzania ryzykiem transakcyjnym. W tym artykule przybliżam tematykę oświadczeń i zapewnień, tłumacząc ich rolę i wpływ na procesy decyzyjne w ramach fuzji i przejęć. Omówiona zostaje również kwestia klauzuli odszkodowawczej 'idemnify and hold harmless', która oferuje dodatkową warstwę ochrony umownej i wiele innych kwestii. Zapraszam do lektury.
9 minut
Kiedy złożyć pozew o rozwiązanie spółki przez sąd?
W sytuacji sporu między wspólnikami, działalność spółki może być całkowicie sparaliżowana. W takiej sytuacji konieczny może się okazać pozew o rozwiązanie spółki przez sąd. Kiedy i jak może się to odbyć?
7 minut
Zaskarżenie uchwały w spółce z o.o. – kiedy warto?
Spółka z o.o. to zaraz za jednoosobową działalnością gospodarczą druga najpopularniejsza forma prowadzenia działalności w Polsce. W tej formie prawnej znaczna większość bieżących decyzji podejmowana jest przez zarząd, aczkolwiek niektóre szczególnie kluczowe dla spółki kwestie pozostawiono kompetencji wspólników, którzy podejmują stosowne uchwały. Nie zawsze jednak są oni w pełni zgodni co do funkcjonowania spółki, a niektóre uchwały podejmowane są wadliwie. Kiedy konieczne jest zaskarżenie uchwały wspólników spółki z o.o.?
15 minut
Spór o dywidendę, czyli wspólnika prawo do zysku w spółce z o.o.
Dywidendy są odzwierciedleniem sukcesu spółki i źródłem dochodu dla wspólników. Proces wypłaty dywidendy otoczony jest licznymi regulacjami prawnymi. Jak zabezpieczyć swoje prawo do zysku, gdy pojawi się spór o dywidendę, zwłaszcza będąc wspólnikiem mniejszościowym? Kluczowe znaczenie ma tu umowa spółki, zawierana na początku działalności. Ten artykuł prowadzi Cię przez zawiłości prawne związane z dywidendą ze spółki, od procesu decyzyjnego na poziomie zarządu, do praktycznych sposobów zabezpieczania praw do udziału w zyskach spółki.
20 minut
Prawa wspólników mniejszościowych spółki z o.o. w sporze
Zakładanie spółki z o.o. otwiera drzwi do biznesu, ale również niesie wyzwania, zwłaszcza gdy pojawiają się spory między wspólnikami. W tym artykule prezentuję prawa wspólników mniejszościowych, wyjaśniając zastosowanie w sporach korporacyjnych. Od zaskarżania uchwał zgromadzenia wspólników, przez prawo do żądania rozwiązania spółki, po wgląd w księgi spółki - zrozumienie tych narzędzi jest sposobem zapobiegania konfliktom lub skutecznego radzenia sobie z nimi, gdy już się pojawią. Poznaj swoje prawa czytając ten artykuł!
10 minut
Akcje uprzywilejowane co do głosu i dywidendy
Zasadą jest, że prawa udziałowe są równe. Świat biznesu wymaga jednak niestandardowych rozwiązań, które będą brały pod uwagę różny stopień zaangażowania kapitałowego i osobistego w spółce. Odpowiedzią na ten stopień zaangażowania jest uprzywilejowanie akcji (udziałów). Jakie możliwości dają akcje uprzywilejowane i w których sytuacjach warto sięgnąć po to rozwiązanie?
Ostatnie komentarze
Dzień dobry, faktycznie wyrok TSUE w sposób rygorystyczny wskazuje, jak powin...
a co w kontekście treści z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejsk...
Dzień dobry, to zagadnienie faktycznie jest skomplikowane i dlatego stało s...
Miałbym takie pytanie, czy skarga na bezczynność SKO jest zasadna gdy SKO prz...
Dzień dobry, takie podstawy stwierdzenia "nieważności" postępowania w przyp...